Petr Linhart do Podbořan

Petr Linhart do Podbořan
4. října 2009 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Ve čtvrtek 1. října vystoupil v našem pořadu živě písničkář Petr Linhart. Zahrál několik písní z připravovaného alba Autobus do Podbořan, které by se mělo na trhu objevit příští rok na jaře. Celý 45minutový pořad opakujeme v sobotu 24. října od 15.00. * Slyšeli jste Jak se vám líbí s Petrem Linhartem? Těšíte se na pokračování Sudéty? Těšíme se na vaše ohlasy v diskusi pod článkem.

Někdejší kytarista karlovarské skupiny Čp. 8 a zakladatel a dlouholetý kapelník Majerových brzdových tabulek Petr Linhart natočil své první sólové album Sudéta v roce 2007. Za kolekci písní o tajemných, pozapomenutých a promodlených místech v severním pohraničí naší republiky byl oprávněně nominován na cenu Anděl a umístil se také v první trojce ankety Album roku, vyhlášené Radiem Proglas. Za své texty dostal od Proglasu také cenu Za krásu slova na festivalu Mohelnických dostavník.

Se Sudetami Petra Linharta pojí nejen rodinné kořeny (babička byla sudetská Němka), ale také zážitky z dětství, fungování v už zmíněné karlovarské kapele a v neposlední řadě aktuální soukromé toulky. Nedávno si Petr například pořídil garsonku nedaleko svého oblíbeného místa, bývalého poutního mariánského kostela Skoky, o kterém napsal píseň Maria Stock.

Petr Linhart ve studiu Proglasu Tajuplným místům, dávné historii a zajímavým příběhům se Linhart věnuje i na albech Majerových brzdových tabulek. Jedno z alb své kapely například nazval Gabréta, což je staré označení pro jižní hraniční hory českých zemí (vlastně opak Sudéty).

Zatímco na albu Sudéta využívá i elektronické hudební nástroje, jako sólový písničkář se na koncertech doprovází na elektrickou kytaru. S ní vystoupil i v našem pořadu Jak se vám líbí.

Na albu Autobus do Podbořan, kterého začne Linhart natáčet na konci roku a které chce vydat na jaře 2010, bude opět zpívat písně především se sudetskou tematikou. V jedné z nich se však vypraví také na Vysočinu a v jedné do Moravské Třebové.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web