Vzpomínka na Jiřího Šlitra ve Slyšte, lidé!
V únoru 2014 jsme si připomněli nedožité 90. narozeniny Jiřího Šlitra a v prosinci uplyne 45 let od předčasné smrti tohoto skladatele, hudebníka, herce a výtvarníka. V pořadu Slyšte, lidé! vám Milan Tesař nabídne své nejoblíbenější písně od autorské dvojice Suchý–Šlitr a přidá několik raritních nahrávek. Poslouchejte v sobotu 24. května od 19.15 nebo v úterý 27. května v 16.55.
Skladatel, herec, pianista a výtvarník Jiří Šlitr řekl v roce 1969, tedy krátce před svou smrtí, v rozhovoru pro Lidovou demokracii: „Myslím, že ty moje profese jsou všechny svým způsobem koníčkem. Buď kreslím, nebo hraji na piano, nebo chodím do toho divadla, ale vždycky proto, že mě to baví, že to není jenom zaměstnání.“
Jiří Suchý na svého někdejšího kolegu vzpomíná: „Nesčíslněkrát jsem líčil, jak Miroslav Horníček přivedl do Reduty nesmělého pana doktora, a co z toho vzešlo. I zkazku o tom, jak jsme na zkouškách vyděšeně sledovali jeho neschopnost říci větu přirozeně, jsem vyprávěl mockrát. Až při premiéře jsme pochopili, že ten diletantský projev je jeho největší hřivnou, kterou zúročoval od premiéry k premiéře.“
Jak píše publicista Jiří moravský Brabec, přelomem v dějinách divadla Semafor byla hra Jonáš a tingl-tangl, ve které Jiří Šlitr poprvé vytvořil s Jiřím Suchým komickou dvojici na pódiu. „Ještě den před premiérou všichni věděli, že to bude průšvih. Šlitr se ukázal jako největší kopyto v dějinách českého divadla a předčil v této pozici i Suchého, jehož herecké začátky o pár let předtím byly rovněž tristní. Ale ukázalo se, že jde o profesní slepotu kolegů, kteří neviděli poklad, majíce ho na očích denně. Přišla premiéra, a on svou geniální figurou mírně přiboudlého nemotory s kšandami, buřinkou a přehnanou dikcí, který od klavíru vlastně ničí představení i kolegu, vytvořil nesmrtelný typ, který se po něm pokusili v českých komických dvojicích oprášit mnozí.“
Jiří Šlitr se narodil v roce 1924 v Zálesní Lhotě u Jilemnice. V Jilemnici a později v Rychnově nad Kněžnou chodil na gymnázium – maturoval za války, v roce 1943. V Rychnově spoluzakládal dixielandovou skupinu, jejíž nahrávky nedávno vyšly v rámci kompletu Šlitr zpívá Šlitra. Vystudoval práva, ale jako právník se nikdy neživil. Byl také výborným kreslířem a grafikem, v rámci vojenské služby pracoval jako výtvarník Ústředního domu armády. S Jiřím Suchým Šlitra seznámil v roce 1957 Miroslav Horníček.
Autorská dvojice Suchý a Šlitr samozřejmě nepsala písně pouze pro sebe. V semaforských hrách se s mistrovskými čísly představili Karel Štědrý, Eva Pilarová, Waldemar Matuška, Eva Olmerová, Karel Gott, Milan Drobný, Pavel Sedláček a v neposlední řadě také Hana Hegerová.