Vybíráme z archivu bluesové společnosti Blue Horizon

Nedávno vyšel na CD kompletní katalog společnosti Blue Horizon, prvního specializovaného bluesového vydavatelství ve Velké Británii. Na Proglasu si v pořadech Noční bdění a Třikrát z Proglasu představíme archivní nahrávky tří hudebníků: Curtise Jonese, Sunnylanda Slima a Johnnyho Shinese.
Společnost Blue Horizon založil v 60. letech ve Velké Británii Mike Vernon s cílem alespoň částečně konkurovat specializovaným bluesovým vydavatelstvím ze Spojených států. Nedávno vyšel v reedici kompletní katalog této firmy a díky tomu se i u nás můžeme seznámit nejen s obsahem původních LP desek, ale i s dosud nevydanými snímky.
V pořadu Noční bdění s blues ve středu 22. října od 0.35 vám nabídneme skladby v podání Curtise Jonese. V profilové rubrice Třikrát z Proglasu ve čtvrtek 23. října od 7.45 se budeme věnovat dalším dvěma hudebníkům: Sunnylandu Slimovi a Jonnymu Shinesovi.
Curtis Jones se narodil v Texasu v roce 1906. Hudebně aktivní byl už ve 30. a 40. letech minulého století, kdy spolupracoval s několika nahrávacími společnostmi a slavil první velké úspěchy. Jeho kariéru přerušila druhá světová válka, avšak v roce 1953 se vrátil do studií a v roce 1960 vydal na značce Bluesville Records svou první dlouhohrající desku. Krátce poté se přestěhoval do Evropy, kde strávil posledních deset let svého života. A právě zde se jeho dráha protíná s plány britského hudebního nadšence Mika Vernona a s jeho labelem Blue Horizon. Pro tuto britskou společnost Jones natočil album Now Resident In Europe, které nyní vyšlo doplněné o dosud utajené verze písní a další nahrávky, které od 60. let ležely v šuplíku.
Sunnyland Slim, vlastním jménem Albert Luandrew, se narodil v oblasti Delty Mississippi v roce 1907. Ve 20. letech se přestěhoval do Memphisu a ve 40. letech spolu s dalšími sezónními pracovníky z Jihu odešel na sever Spojených států, do Chicaga. První sólové nahrávky pořídil v roce 1947 a další snímky natáčel až do své smrti v 87 letech. I on natočil na konci 60. let několik skladeb pro Blue Horizon.
V téže době zavítal do britských studií Blue Horizon také další Američan, tehdy 53letý kytarista a zpěvák Johnny Shines. Pocházel z Tennessee, od své matky se naučil hrát na kytaru a už jako dítě doslova žil hudbou. V 17 letech však s hraním přestal, odešel do státu Arkansas a tři roky pracoval na farmě. K návratu k muzice jej přiměl jeho velký vzor, o čtyři roky starší Robert Johnson, jeden z nejzásadnějších tvůrců blues. V letech 1935–37 oba hudebníci společně procestovali jih Spojených států a také Kanadu a dostali se například do programu různých lokálních rozhlasových stanic. Zatímco Johnson v roce 1938 zemřel, Shines dál cestoval po Spojených státech, později po Kanadě a také po Africe.