Two-Generation Trio v jazzových pořadech

Two-Generation Trio v jazzových pořadech
23. června 2011 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Two-Generation Trio je dvougenerační jazzová skupina, která vznikla v Brně. Tvoří ji kontrabasista Vincenc Kummer, který letos v červenci oslaví 70. narozeniny, a jeho dva mladší kolegové: saxofonista Radek Zapadlo a kytarista Vilém Spilka. Jejich první společné album One si představíme ve dvou pořadech: v Jazzovém podvečeru v pátek 24. června od 17.25 a v noční jazzové půlhodince v sobotu 25. června pár minut po půlnoci.

CD Two-Generation TrioTwo-Generation Trio nebo též KZS Trio o sobě na svém webu píše:

„Tři nástroje, tři osobnosti, tři názory na hudbu, avšak jednotný a kompaktní výsledný hudební tvar: KZS Trio. Kapela, která s minimem vyjadřovacích prostředků, ale maximální efektivitou a energií hraje přímočarý jazz, kterému nechybí žádná důležitá složka. Naopak strhne svým pevně uzamčeným groovem, rytmickou jistotou, melodickou invencí, celistvým a vyrovnaným zvukem. Jednotlivé posty tria okupují výrazní instrumentalisté z obou břehů řeky Moravy. Slovensko reprezentuje basista Juraj Kalász (alternuje ho Vincenc Kummer), jistý a spolehlivý motor s neuvěřitelně sametovým chodem. Kytarové palivo dodává brněnský kytarista Vilém Spilka, aby za kapelový volant mohl usednout brilantní saxofonista Radek Zapadlo, harcovník pražské klubové scény nyní též usazený v Brně, a bezpečně a zábavně provést repertoár kapely všemi zatáčkami, jak melodickými, tak harmonickými. KZS Trio – tři nástroje, tři osobnosti, ale spousta hudby.“

Na albu One se Two-Generation Trio představuje v sestavě s kontrabasistou Vincencem Kummerem, bývalým členem několika swingových orchestrů a také Orchestru Ladislava Štaidla. Kummer v 80. letech emigroval do Švýcarska, kde bydlel, hrál a sbíral zkušenosti 25 let. V současné době žije opět v Brně.

Viléma Spilku můžete znát nejen jako jazzového kytaristu (mj. Unity Quartet), ale také jako pořadatele a dramaturga festivalu JazzFestBrno.

Radek Zapadlo je jedním z nejvyhledávanějších českých jazzových saxofonistů.