Toulky světovou hudbou ve Slyšte, lidé!
Hudba Latinské Ameriky, Afriky, Vietnamu, rumunské dechovky a maďarské cimbálky, melodie z turecké kavárny, tradiční a moderní klezmer… To všechno uslyšíte v sobotu 6. prosince (nebo v repríze v úterý 9. prosince) v hudebním týdeníku Slyšte, lidé! Představíme si nová alba z oblíbené řady hudební průvodců The Rough Guides.
V sobotu 6. prosince (od 19.15) a v repríze v úterý 9. prosince (od 16.55) si v pořadu Slyšte, lidé! představíme devět alb. Každé z nich by vystačilo na celý pořad, každé z nich podrobně mapuje jednu oblast nebo jeden žánr.
Nakladatelství Rough Guides, které se specializuje na turistické průvodce, spolupracuje dlouhodobě s britským hudebním vydavatelstvím World Music Network. Společně vydaly už kolem 200 hudebních průvodců, alb, která vždy mapují jeden určitý výsek toho, čemu se říká world music. V minulosti takto vyšla například alba se základním přehledem hudby Louisiany, Izraele nebo romské hudby. My si v pořadu představíme devět letošních novinek z této řady.
Album Latin Street Party nabízí ucelený pohled na mainstreamovou i alternativní taneční hudbu Latinské Ameriky. Najdeme zde styly jako salsa, merenga, bachata, cumbia, reggaetón, latinskoamerický soul a jejich vzájemné fúze. Jedná se jak o klasické nahrávky, tak o moderní remixy.
Album Salsa Gold obsahuje klasické nahrávky tohoto oblíbeného latinskoamerického tance, který zažíval své zlaté období v 70. letech. CD obsahuje jak skladby legendárních kapel Fruko y sus Tesos nebo Machito y su orquesta i méně známých souborů typu Orquesta Dee Jay.
V edici Rough Guides letos vyšly také dva výběr klezmeru, tedy světské hudby židů (nejde tedy o hudbu náboženskou, ale například o písně pro svatby a další oslavy). Klezmer v posledních letech zažívá jednu ze svých zlatých ér a v Americe se dokonce mluví o klezmerové revoluci, Takto, Klezmer Revolution, se jmenuje další album, které si v pořadu představíme. Obsahuje nahrávky současných kapel, které s klezmeru vycházejí, avšak mísí jej i s dalšími žánry. Vedle tradičních nástrojů tak na CD uslyšíme nástroje moderní včetně elektronických zvuků, vedle jidiš se zpívá anglicky. Je sice pravda, že tato hudba už s původní židovskou tradicí 19. století mnoho společného nemá, avšak to je podobné jako s moderní romskou hudbou u nás. Důležité je, že mezi moderními klezmerovými kapelami najdeme řadu velmi kvalitních interpretů. Jména jako The Klezmatics nebo Amsterdam Klezmer Band vám asi představovat nemusím.
Druhá kolekce klezmeru se jmenuje Klezmer Revival. V tomto případě nejde přímo o revoluci, tedy o propojování s moderní hudbu, ale o pokus obrodit tradici a udělat z klezmeru znovu živý žánr. Mluvíme zde především o 80. letech, kdy se po celém světě začali k židovské hudbě hlásit sólisté, kapely a třeba i školní soubory.
Hudbě africké se věnuje album African Street Party. Podobně jako v případě kolekce Latin Street Party jde o ukázku současné tradiční hudby z černého kontinentu. Zastoupeni jsou umělci jako Vieux Farka Touré z Mali, skupina Kenge Kenge z Keni nebo kolumbijsko-africká skupina Colombiafrica – The Mystic Orchestra.
Další CD mapuje hudební scénu Vietnamu. Je mimochodem zajímavé, že i když vietnamské obchodníky potkáváme v našich městech denně, o jejich kulturní tradici nevíme prakticky nic. A nevědí toho mnoho ani Američané, pro které Vietnam zůstává symbolem krvavé války. I z těchto důvodů je výběr vietnamské hudby cenný a užitečný.
Po ukázce tradiční vietnamské hudby se přesuneme do Turecka. Album s názvem Turkish Café představuje bohatou tureckou hudební scénu, jejíž vlivy jsou mimochodem stále čitelné i na Balkáně a ve velké části Středomoří. CD obsahuje nahrávky v podání populární zpěvačky a herečky Sezen Aksu, romského klarinetisty Selima Seslera, ale také od kurdské zpěvačky Aynur Dogan nebo od hráče na tureckou loutnu saz Musy Eroğlu.
Z Turecka je to jen kousek na Balkán. Další album z řady Rough Guides se věnuje hudbě rumunských Romů. V Rumunsku čítá romská populace na 2,5 milionu osob, mezi nimiž najdete spoustu světoznámých hudebníků a kapel. Zmíním ty nejznámější – Taraf de Haidouks nebo Fanfare Ciocarlia, jejichž skladbami album začíná. CD však neobsahuje jen nahrávky proslulých balkánských dechovek. Romská hudba, to jsou i cimbálové muziky nebo vynikající houslisté.
Společně s albem Romanian Gypsies vyšlo podobně koncipované album s hudbou maďarských Romů – Hungarian Gypsies. Romská hudba má v Maďarsku bohatou tradici, avšak CD mapuje spíše tvorbu nových kapel, jako jsou Parno Graszt, Romano Drom nebo Besh O Drom.
Všechna alba z edice Rough Guides má u nás v distribuci pražská společnost Classic.