Tim Eriksen: od starých duchovních písní k punkrocku

Tim Eriksen: od starých duchovních písní k punkrocku
18. srpna 2008 Aktuality, Country, Folk Autor: Milan Tesař

Jedním z vrcholů letošních Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou byl recitál amerického zpěváka Tima Eriksena. Holohlavý rocker s náušnicí a spoustou prstenů oprášil starobylý zpěv duchovních písní podle takzvaných tvarových not, který se nazývá podle svého nejslavnějšího zpěvníku Sacred Harp, a prezentuje tuto tradici ve světě. V Náměšti nad Oslavou odehrál regulérní koncert a navíc připravil pro zájemce workshop se společným zpíváním v místním kostele. Na Proglasu vám rozhovor s Timem Eriksenem nabídneme v pondělí 15. září od 19.15 a ještě předtím si jej budete moci přečíst v Katolickém týdeníku. Výňatek z rozhovoru vám nabízíme v tomto článku.

Rozhovor s americkým zpěvákem Timem Eriksenem

Co je to vlastně Sacred Harp?

Před více než 200 lety vznikla v Americe tradice společného zpěvu podle takzvaných tvarových not a tato tradice je stále živá. Její součástí je i zpívání duchovních písní a nejdůležitější knihou, která hudbu v tvarových notách obsahuje, je právě sbírka Sacred Harp.

Tim Eriksen na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou Rozumím-li tomu správně, důležitý je především duchovní rozměr této hudby…

Ano, jedná se v první řadě o náboženskou hudbu, avšak klíčová je také její sociální dimenze. Tyto písně se totiž zpívají ve společenství a pro někoho může být tento prvek ještě důležitější než duchovní texty.

Co si mám přesně představit pod označením tvarové noty (shape notes)?

V roce 1798 vymysleli dva muži ve státě New York zvláštní způsob notace, který používá pro každou solmizační slabiku (fa, sol, la, mi…) zvláštní tvar: trojúhelník, kolečko, čtvereček apod. Mělo jít o zjednodušení čtení z not a svým způsobem se to ujalo.

U nás v Česku je tradice zpěvu sacred harp naprosto neznámá. Jste průkopníkem tohoto stylu i ve Spojených státech?

Tradice sacred harp vznikla na americkém jihu – ve státech jako Alabama nebo Georgie – a tam existuje oněch více než 200 let bez přerušení. Až v posledních desetiletích si našla cestu i do dalších oblastí. Já se jí věnuji ve společenství v Massachussetts. Patřím tedy mezi nové zpěváky sacred harp.

Styl sacred harp je postavený na čtyřhlasé harmonii. Jedná se pouze o sborový zpěv a capella, nebo se doprovázíte i na nástroje?

Zpěv sacred harp je zásadně a capella, čtyřhlasně. Ovšem doma zpěváci sacred harp občas sáhnou po houslích, banju nebo sednou ke klavíru a jen tak pro radost si tytéž písně zahrají. Já sám na svých sólových koncertech hraji jak staré křesťanské hymny, tak některé další písně podle tvarových not, staré milostné písně nebo balady a v neposlední řadě i autorské skladby. K tomu všemu můžu použít kterýkoli nástroj. A tak i písně ze sbírky Sacred Harp hraju například na housle a banjo, ale vedle toho je zpívám a capella.

Celý rozhovor si můžete poslechnout v pořadu Jak se vám líbí na Proglasu 16. září od 19.15. Jeho přepis se objeví ještě předtím v Katolickém týdeníku.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!