Tcheka z Kapverd vystoupí v Praze
Ostrovní republika Kapverdy poblíž západního pobřeží Afriky, bývalá portugalská kolonie, se díky své poloze může chlubit originální kulturou. Písně v jazyce crioulo (deformovaná portugalština) jsou světoznámé. Po oblíbené zpěvačce Cesarii Evoře nyní do Česka míří další hudební vyslanec Kapverd, zpěvák Tcheka.
Zpěvák Tcheka z Kapverdských ostrovů vystoupí v Paláci Akropolis v Praze v rámci programu Respect Plus 29. listopadu od 19.30. Od u nás důvěrně známé Cesarie Evory a dalších kapverdských zpěvaček se Tcheka liší hlavně koncentrací na detail a ponorem. Zatímco Cesaria Evora pochází z ostrova Saõ Vicente, Tcheka je ze Santiaga, což je ten „nejafričtější“ ostrov Kapverd, a orientuje se na syrové černošské styly, které zatím ležely stranou.
Kapverdské ostrovy, odkud Tcheka i Cesaria Evora pocházejí, leží poblíž západoafrického pobřeží v Atlantském oceánu. Byly pusté až do éry zámořských výprav, kdy je osídlili Portugalci, pro které získaly funkci příhodně umístěné přestupní stanice na půl cesty mezi Lisabonem a Brazílií. Kapverdy se tehdy staly průsečíkem hudebních stylů z Afriky i Evropy. Ostré africké rytmy na ostrovech půl tisíciletí vyzrávaly, aby se proměnily v líbezné houpavé tance coladeira či písně morna, které ve světě zpopularizovala právě Cesaria Evora, dnes bezpochyby světově nejznámější Kapverďanka.
Kytarista, autor a zpěvák Tcheka je o více než generaci mladší a kapverdské hudbě dodává dosud netušené souvislosti. Narodil se roku 1975, kdy Kapverdy, do té doby portugalská kolonie, získaly nezávislost, a od dětství vystupoval se svým otcem, který hrál na housle a ve své době patřil k prvořadým hudebníkům souostroví. Jeho hudební slovník vychází z rytmu batuque, byl v době otrokářství symbolem černošské revolty. Tchekovou druhou profesí se stala práce kameramana pro kapverdskou televizi. S jedním ze svých žurnalistických kolegů tehdy začal skládat písně, a když oba autoři hráli v baru v hlavním městě Kapverd, objevil je tam manažer Cesarie Evory, Jose da Silva.
"Vyrůstal jsem bez elektřiny, měli jsme jen přenosné radio a baterie byly drahocenné. A já jsem se pomocí radia učil hrát: naladil jsem hudbu a potichu jsem zkoušel vybrnkávat doprovod na kytaru. Musel jsem ale uzavřít smlouvu s maminkou: ta hlídala, jestli se otec neblíží, protože kdyby mě přistihl jak mu vybíjím baterky, byla by to tragedie," vzpomíná Tcheka.
Do 5. 11. je možné pořídit zlevněnou vstupenku na pražský koncert Kapverďana Tcheky. Více informací hledejte na www.respectmusic.cz.