Tango v Třikrát z Proglasu (26. 9. 2007)
Tango není jen tradiční argentinský hudební styl, který kdysi vymysleli lidé z okraje společnosti na předměstí Bueno Aires. Jedná se o živý žánr, který odolává výzvám elektronické taneční hudby nebo rocku a spojuje se s nimi. Výběr toho nejlepšího z argentinského tanga si představíme v rubrice Třikrát z Proglasu ve středu 26. září ve 14.30.
Když se řekne hudba a Argentina, určitě se vám vybaví tanec, který se už na začátku 20. století rozšířil po celém světě – tango. Tango vymysleli tazvaní „portenos“, lidé z okraje společnosti, kteří – jak píše publicista Jiří Moravčík v časopise UNI – „hledali rozptýlení od tvrdé práce a frustrace z odloučení od domova a nálepky cizince bez volebního práva“. „Čím víc se portenos snažili uniknout od svých citů, nenaplněné lásky, smutku a beznaděje, tím víc vkládali do hudby a tance, pro které se vžil název tango.“ Nedávno vyšel u vydavatelství World Music Network (wérld mjúzik netwérk) výběr argentinského tanga pod názvem Think Global – Tango a my si jej představíme ve středu 26. září od 14.30 v rubrice Třikrát z Proglasu.
Světově asi nejproslulejší autor tanga Astor Piazzola údajně prohlásil, že staré tango existovalo jen asi do roku 1955. Sám je považovaný za průkopníka takzvaného „tango nuevo“, v pozdější době vznikly fúze tanga s rockem nebo s elektronickou taneční hudbou. Na zmíněné kompilaci najdete jak klasické nahrávky (například klavírní instrumentálku), tak právě tyto fúze. CD vyšlo ve spolupráci s charitativní organizací Oxfam a obsahuje skladby nejvýznamnějších autorů tohoto dnes světového tanečního a hudebního stylu.