Sourozenci Ulrychovi a bigbít v pořadu Slyšte, lidé!
Sourozenci Hana a Petr Ulrychovi nedávno vydali nové CD Javory Beat. Obklopili se na něm novými muzikanty, cimbál a housle vyměnili za baskytaru, kytaru a bicí a nahráli své starší i nové písně v rockovém kabátě. V příštím vydání pořadu Slyšte, lidé! budeme hovořit o Ulrychových a o jejich lásce k bigbítu. Hrát si budeme jak písně z nového alba, tak některé starší skladby. Poslouchejte v sobotu 13. března od 19.15 nebo 16. března od 16.55.
V 60. letech byli Hana a Petr Ulrychovi členy brněnských bigbítových skupin Vulkán a Atlantis. O první z nich psal publicista Aleš Opekar: „Rychlý odpichový beat s průblesky rokenrolu, s pravidelnými riffy nezkreslené vybrnkávané kytary a čistým dvojhlasým zpěvem zapadl do atmosféry poloviny 60. let s upřímnou samozřejmostí.“
Hana vedle toho zpívala například s olomouckým Bluesmeny. Později krátce spolupracovala s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu a v roce 1971 dosáhla svého prvního úspěchu jako popová zpěvačka – získala zlatou Bratislavskou lyru ha píseň Spoutej mě. Vedle toho se však už na konci 60. let Petr Ulrych poprvé představil jako sólový folkový písničkář. Bylo to v době, kdy kapela Atlantis odjela na tři měsíce účinkovat do Německa do muzikálu Hair a kdy Ulrychovi zůstali v Brně bez doprovodných muzikantů za zády. V té době do svého repertoáru přibrali například písně Boba Dylana nebo skotského písničkáře Donovana.
V roce 1974 Ulrychovi založili folkovou kapelu Javory, avšak i v ní se snažili zúročit zkušenosti z bigbítu. Petr Ulrych na to téma v rozhovoru pro naše rádio řekl: „Základní myšlenka Javorů byla následující: Když u nás existuje naprosto skvělá rytmická muzika, která má v sobě beat a kterou cizinci obdivují, proč nepoužít jako bicí nástroj například cimbál a proč nevyužít pulsu smyčcových nástrojů? Pro mě to byl stejný energetický náboj jako v tom bigbítu, který jsme hráli předtím. Bohužel jsem se v tom maličko mýlil, protože se u nás stal folklór postupně takovým establishmentem a dnes je příliš uzavřený. Jako bychom se styděli za něco, co můžeme s hrdostí ukazovat světu.“
Později se Ulrychovi od hudby moravské dostali až k inspiracím balkánskou a vůbec východní hudbou. K tomu Petr říká: „My jsme se k východní hudbě dostali přes moravský folklór a představuje pro nás naprosté mystérium, jež přináší obrovské hudební podněty. Jako bychom zapomínali, že kromě západu existují i další kultury, a konkrétně o hudbě z Východu toho tady mnoho nevíme. Rusko, Bulharsko, Rumunsko, Balkán, Indie, Albánie – to jsou všechno oblasti, kde civilizační zásah není ještě tak patrný a můžeme se tam setkat s hudbou v její relativně ryzí, čisté podobě.“
V současné době dál funguje skupina Javory, avšak vedle ní hrají Ulrychovi s novou kapelou Javory Beat, ve které se vrací ke svým rockovým kořenům.