Songfest.cz přivítá Rok ovce
Blížící se čínský Rok ovce přivítá od 12. do 28. února 2015 v různých koutech republiky hudební festival Songfest.cz, který pořádá v Praze usazená čínská zpěvačka Feng-yün Song.
Festival Songfest.cz letos proběhne ve třech po sobě jdoucích týdnech – vždy od čtvrtka do soboty – od 12. do 28. února 2015. Slavit se bude v devíti městech, v Čechách i na Moravě. Po úvodní Praze přijdou na řadu Plzeň a Hradec Králové, pak se akce přesouvá na Moravu do Olomouce, Brna a Znojma a závěrečné tři koncerty proběhnou v Písku, Českých Budějovicích a Českém Krumlově.
„Každý ročník našeho festivalu je něčím originální. Tentokrát bych vyzdvihla zejména žánrovou pestrost koncertů a prolínání kulturních vlivů,“ říká Feng-yün Song. V rámci jednoho večera tak budou diváci moci zhlédnout například tanečníky z Indonésie, zasnít se při vyprávění příběhů ze Sibiře za doprovodu didgeridoo nebo si užít vystoupení čínské houslistky či dětského uměleckého souboru. Mezi hosty bude také trio balkánských hudebnic, výtečná německá skupina žánru world music Annuluku a seskupení z Mongolska, Japonska nebo Číny. Sama zpěvačka Song se objeví s Triem PUO s lidovými písněmi z Číny v jazzové úpravě. Na některých koncertech navíc jejich repertoár doplní písně Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka v českém i čínském překladu za klavírního doprovodu Lenky Navrátilové. „Těším se, že mě letos moderátorsky doprovodí opět duchovní otec festivalu Jaroslav Dušek a poprvé se na scéně objeví také skvělý písničkář, spisovatel a světoběžník Jan Burian,“ doplňuje k programu Song.
Kromě hlavního koncertu, který začíná vždy v 19.00, nabízí festival mezi 16.00 a 18.30 doprovodný program, určený dětem i dospělým. Ten probíhá v každém městě v takzvaném Pavilonu her a je pro všechny příchozí zdarma. „Hosté si budou moci třeba vyrobit amulet z ovčí vlny, vyzkoušet si svůj hudební talent ve tvůrčích dílnách, připravili jsme krásnou výstavu tušové malby paní Xiaomei. A nikdo nebude mít hlad nebo žízeň, protože v nabídce bude dobrý čaj a raw nebo vegetariánské pochoutky,“ láká ředitelka Song.
Program festivalu
čtvrtek 12. 2. Palác Akropolis, Praha
pátek 13. 2. Divadlo J.K. Tyla – malá scéna, Plzeň
sobota 14. 2. Divadlo Drak, Hradec Králové
čtvrtek 19. 2. kino Metropol, Olomouc
pátek 20. 2. HaDivadlo, Brno
sobota 21. 2. Znojmeská Beseda – štukový sál, Znojmo
čtvrtek 26. 2. Sladovna – galerie hrou, Písek
pátek 27. 2. KD Metropol, České Budějovice
sobota 28. 2. Městské divadlo ČK, Český Krumlov
Hlavní program (19:00)
Feng-yűn Song, Trio PUO, Lenka Navrátilová (klavír 12.–20.2.) a hosté:
Zhang Weixi – čínská houslistka (12., 14., 19., 20. 2.)
Carmina Clara – znojemský dětský sbor (12., 19.–21. 2.)
Trio Bavlna – tři ženské hlasy balkanské hudby (13., 14. 2.)
Pavlína Brzáková a lesní muž Dobromil– sibiřské vyprávění za doprovodu didgeridoo (13.–14. 2.)
Kintari – studio indonéských tanců (13.–14., 26.–28. 2.)
Létající koberec – léčivé rytmy (19.–21. 2.)
Mariba mama – afro-americké bubny (12., 26.–28. 2.)
Hudební DUO z čínského rozhlasového uměleckého orchestru (26.–28. 2.)
Annuluk – world music z Německa (12. 2.)
Sluníčko – dětský umělecký soubor z Rokycan (13. 2.)
Gantulga Bold – mongolská hudebnice (20. 2.)
Munkhbaatar Zana – mongolský hudebník (20.2.)
Nao Higano – japonská pěvkyně (21. 2.)
Hoang Thi Kieu Anh – vietnamská hudebnice (21. 2.)