Slyšte, lidé!: Ženy v českém jazzu

10. června 2009 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

V sobotu 13. června od 19.15 se budeme v hudebním týdeníku Slyšte, lidé! věnovat ženám na české jazzové scéně. Reprízu pořadu přineseme v úterý 16. června v 16.55. Těšit se můžete například na Petru Ernyeiovou, Evu Emingerovou, Zeurítii nebo na pianistku Beatu Hlavenkovou.

V úvodu pořadu nás bude zajímat pianistka a skladatelka Beata Hlavenková, které právě vyšlo první autorské album Joy For Joel. Hlavenková v minulosti působila ve skupině S’aight, společně s některými členy Vertigo Quintetu a se svým manželem Patrikem Hlavenkou vytvořila Open Sextet. Podílela se na projektu Lenky Dusilové Eternal Seekers a na zmíněném sólovém albu se sešla s několika zámořskými hudebníky. Jsou to především kanadská trumpetistka Ingrid Jensen a americký saxofonista Rich Perry, oba členové orchestru slavné dirigentky Marie Schneider. „Hudba Marie Schneider je jedna z mých nejoblíbenějších,“ přiznává Beata Hlavenková v časopisu UNI a dodává: „Maria mi nedávno napsala upřímně nadšené reakce na Eternal Seekers a toho si velmi vážím!“ Oba své aktuální projekty Hlavenková srovnává slovy: „Skladby na mém albu mají v sobě podstatnou část improvizace, v Eternal Seekers jsou to spíše písně, i když ne zvlášť přímočaré.“

Zuzana Dumková, zpěvačka, skladatelka a kytaristka z Prahy, sbírala zkušenosti po domácích i zahraničních klubech a festivalech od svých 22 let. V roce 1995 začala spolupracoval se saxofonistou a hráčem na basklarinet Marcelem Bártou, kterého můžete znát například z Vertigo Quintetu. Postupně Dumková vedla několik kapel či dvojic různého složení – od kytarového dua až po společnou skupinu s Afričanem Elvisem Kititim. V roce 2007 vydala své zatím jediné sólové CD Balance.

V přehledu žen na české jazzové scéně bychom neměli vynechat dámu, která sice není rodilá Češka, avšak v Praze žije už 15 let. Jmenuje se Yvonne Sanchez, pochází z Polska a chlubit se může například oceněním Vokalistka roku od České jazzové společnosti. Kromě toho byla nominovaná na cenu Anděl v kategorii Zpěvačka roku. Zatímco na svém prvním albu Invitation z roku 2002 zpívala Sanchez především jazzové standardy, na novince My Garden dala přednost autorské tvorbě. Vedle jazzu má ráda brazilskou hudbu, kterou v minulosti mohla hrát přímo v zemi jejího původu. „Tato zkušenost mě přesvědčila o tom, že latinskoamerický žánr je pro mne ten pravý,“ říká Yvonne Sanchez, na jejímž novém CD hostuje řada významných hudebníků z několika zemí.

Další žena, u které se zastavíme, Elena Suchánková, pravidelně zpívá v Londýně, vystupuje na festivalech v zahraničí a její první album You Go To My Head se drželo čtyři týdny v hitparádě amerických jazzových rádií. Absolventka Berklee College Of Music v Bostonu vystupuje se skupinou Jocose Jazz, která se věnuje nejen jazzovým standardům, ale také například úpravám lidových písní. V současné době kapelu tvoří kytarista Mirek Linka, pianista Vladimír Strnad, kontrabasista Petr Dvorský a bubeník Branko Križek. Elena Suchánková nově vystupuje pod jménem Elena Sonenshine a například podle pořadatele několika jazzových festivalů a koncertních cyklů Jiřího Švédy jde o „první dámu českého jazzu“.

Petra Ernyeiová, kterou budeme poslouchat jako další, byla tradičním jazzem obklopená odmalička. V 18 letech už zpívala na festivalu v americkém Sacramentu, později byla členkou Originálního pražského synkopického orchestru a Pražského swingového orchestru. Natočila dvě sólová alba – jedno s písněmi z 30. a druhé ze 40. let. Pravidelně vystupuje s velkými soubory i s komorními uskupeními, například s kvartetem pianisty Jakuba Šafra.

Eva Emingerová se původně věnovala volejbalu, a to až na úrovni mistrovství Evropy. Nakonec však dala před sportem přednost jazzovému zpěvu a její repertoár sahá od standardů z 30. let až po současné kompozice. Zpívala se Swing Bandem Ferdinanda Havlíka, s Originálním pražským synkopickým orchestrem nebo se skupinou Stamboat Stompers. V roce 2006 natočila své už čtvrté album Colors Of My Love, na kterém ji doprovází pianista Matej Benko se svým triem.

Výrazným objevem loňského roku je Zeurítia, vlastním jménem Vendula Šmoldasová. Jde o absolventku pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka a manželku mladého jazzového kytaristy Libora Šmoldase. Ten také hraje na jejím debutovém albu a nejen hraje – všechny skladby také zaranžoval. CD obsahuje především písně brazilských autorů a jde tedy o směs jazzu a bosanovy a samby. Vedle Libora Šmoldase na albu účinkují bubeník Tomáš Vokurka, perkusista Miloš Dvořáček a dva hosté z Polska – pianista Michał Tokaj a basista Michał Barański.

Úplně na závěr v pořadu uslyšíte ženu, která má ze všech zmíněných nejdelší a nejbohatší zkušenosti. V 70. letech vystupovala s jazzrockovou skupinou Jazz Q, spolupracovala s členy Pražského výběru, s kytaristou Pavlem Richterem, s Českým klarinetovým kvartetem a natočila také několik sólových alb s náročnější vokální hudbou a stojí v čele vlastního jazzového kvartetu. Řeč je samozřejmě o Janě Koubkové.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!