Slyšte, lidé!: Ta naše písnička keltská

Slyšte, lidé!: Ta naše písnička keltská
16. listopadu 2010 Aktuality, World music, Folk Autor: Milan Tesař

Nejbližší vydání hudebního týdeníku Slyšte, lidé! na Proglasu má název Ta naše písnička keltská. Věnujeme se v něm novinkám kapel, který se ve své tvorbě programově nebo alespoň okrajově věnují tradiční hudbě z Irska, Skotska, Walesu, Bretaně a dalších keltských oblastí, případě se touto hudbou alespoň inspirují. Žánrový rozptyl prezentovaných kapel bude velký: od čistě akustické tradiční hudby až po tvrdý rock. Pořad vysíláme v sobotu 20. listopadu od 19.15 a v repríze v úterý 23. listopadu v 16.55.

V pořadu si představíme si několik novinek českých kapel, které se takzvané keltské hudbě věnují. Přitom si ukážeme, že tato scéna je velmi pestrá – že sahá od čistě vokálních záležitostí až po tvrdý rock. A také se vám budeme snažit vysvětlit, že keltská hudba je jen pomocný termín, který je značně nepřesný a který je třeba brát s výhradami.

Navostro na Chodských slavnostech 2010 v DomažlicíchZačneme se skupinou Navostro, která patří na české „keltské“ scéně k nejrockovějším zástupcům. Možná nebýt skotských dud v základní sestavě, dalo by se mluvit o regulérní hardrockové sestavě. Je tedy jasné, že tato kapela klade větší důraz na energii a například na silový způsob zpěvu než na texty. Na druhou stranu právě texty svých písní dává kapela nejvíc najevo své sympatie ke Skotsku a k britských ostrovům obecně. A čím že se Navostro snaží oslovit posluchače a diváky na koncertech? Dudák a zpěvák Filip Král říká: „V dnešním světě je asi nejtěžší získat něčí pozornost. Člověk je přesycený, a proto dává přednost osvědčeným kvalitám. Když se setkáte s něčím novým, dáváte tomu poměrně málo času k prezentaci. Buď vás to za 20–30 sekund zaujme, nebo jdete dál. Popravdě už se našlo pár závistivců kteří nám vytkli, že nosíme kilty, abychom lidi oslnili. K naší muzice to však patří a nás to baví. Baví nás provokovat přímočarou muzikou, kiltem, názvem Navostro i tou představou, že kilt a navostro má něco společného.“

Skupina Garcia na svém novém albu Before Dawn nabízí písně ze španělské Asturie, překvapivě z Makedonie, ale ponejvíc ze Skotska, ještě víc než z Irska. Zpěvačka Katka García říká: „Nedá se říct, že by mi skotská hudba byla v poslední době bližší. Skotské písně mam ráda odjakživa a zpívám je tak dlouho jako irské. Například Fine Flowers In The Valley zpívám už čtrnáct let! Jen jsem buď neměla příležitost je dosud zpracovat nebo tak nějak nedozrály, až teď. Snažím se do svého repertoáru začleňovat písně méně známé.“

Jako třetí budeme poslouchat skupinu Rí Ra, která o sobě na svém webu píse: „V produkci skupiny se nenásilně snoubí irské písničky a balady, okořeněné směsí různých hudebních směrů, od jazzových přiznávek po funkové riffy. Hráči se striktně nedrží harmonie a standardních postupů keltské hudby, čímž ji přibližují širokému obecenstvu. Repertoár skupiny se postupně mění z přebírání písniček od kapel hrajících irskou hudbu až po vlastní aranžmá vybraných irských balad a tanců. Hráči obohacují zvuk improvizacemi na irské téma. Rí Ra sází výhradně na akustický zvuk houslí, kytary a basy. Rytmiku obsluhuje jen buben bodhrán a občas píšťaly whistle. Na aranžích se podílí celá kapela pod vedením kapelnice Daniely Vránové.“

Živé album En cocert natočila francouzsko-česká skupina Bran na Moravě. Svůj repertoár Bran čerpá především z bretaňského folklóru. Kytarista Vojtěch Jindra říká: „Bretonci mají asi 200 různých tanečních forem a my na ně vytváříme vlastní melodie a aranžmá. Snažíme se to dělat v tradiční formě, ale nově.“ A kontrabasista Petr Tichý glosuje: „Vojta například složí novou melodii na tradiční text. A kapelník David Pajot potom řekne: To je ten a ten tanec. Potom tedy skladbu ve stylu toho tance dokončíme.“

Kapela Marw vznikla v Čechách v roce 2000. Vychází především z irské lidové hudby, ale současně ale hledá inspiraci i v jiných kulturních oblastech a v jiných žánrech a v poslední době klade čím dál větší důraz na vlastní tvorbu. V repertoáru můžete slyšet především instrumentální skladby a písně, na kterých se autorsky podílejí všichni členové kapely. Sestavu tvoří zpěvačky Veronika Součková a Barbara Garcia – což je mimochodem sestra Katky García –, dále kytarista David Mikulášek, houslistka Jana Markusová, kontrabasistka Olga Kovaříková, flétnista Michael Komárek a na buben bodhrán hraje Kristina Volná. Skupina letos vydala své druhé CD s názvem Suburban Safari. Obsahuje vedle moderně zaranžovaných irských lidových písní i skladby z jiných „keltských“ oblastí – z Asturie a Galicie – a kromě toho také originální a rytmicky propracované instrumentálky z vlastní autorské dílny. Základní sestava je doplněna o zajímavé hosty, kteří zvuk kapely rozšířili o irské loketní dudy, buzuki nebo trubku.

Folková skupina Jauvajs z Prahy nám bude hrát ze svého nejnovějšího alba Do neznámých míst. O jeho vzniku říká kapelník Kuba Linhart: „Nahrávali jsme ve studiu Klíč v Praze-Vinoři v naprosto pohodové atmosféře s dokonalým servisem Pavly a Jardy Marianových. Oba mají obrovské zkušenosti z dlouholetého působení ve skupině Klíč, o něž se rádi podělí. Jejich studio je navíc vybaveno téměř vším, co si člověk dokáže představit včetně špičkového modelu digitálního klavíru od Yamahy, který jsme samozřejmě využili. Jarda je hrozný dříč a je ochotný se v nahrávce vrtat a vylepšovat ji téměř donekonečna. Někdy jsme naprosto nechápali, že po našem odchodu ze studia dokázal ještě hodiny sedět u počítače a hledat zvuky, stříhat a vymýšlet zlepšováky na druhý den. Pavla hlídá zpěvy a umí skvěle poradit a podržet, i když by si našinec za odvedený výkon nejradši nafackoval. Při natáčení jsme zažili spoustu legrace.“

Úplně na závěr pořadu nám jednu skladbu nabídne skupina Taliesyn. Ta o sobě na internetu píše, že „produkuje osobitou esenci world music, folku, rocku, keltské hudby a jazzu a těží z tradice angloamerického písničkářství i českomoravského folkloru. To vše za podpory tradičních akustických nástrojů, jako jsou buzuki, akustická kytara, mandolína, flétna či housle, ale také elektrických kláves a hutné jazzrockové rytmiky“. Základním stavebním kamenem je přirozený skladatelský talent zpěváka Jana Bičovského, pokusy o ohlas středoevropského folkloru druhého ze zakladatelů skupiny Vojtěcha Jindry – toho už známe ze skupiny Bran – a aranžerský vklad kapelníka a flétnisty Roberta Fischmanna  – i on je současně členem Bran. V současné sestavě skupiny Taliesyn účinkuje také ústřední aktér českého zpracování velké hudební show The Wall od Pink Floyd – basista Filip Benešovský a profesor Konzervatoře Jaroslava Ježka Jiří Neužil, který hraje na klávesy. Taliesyn připravuje na závěr letošního roku nové CD Zvesela!, z nějž jednu ukázku uslyšíte už v tomto pořadu.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!