Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, podzim 2017, 2. část

Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, podzim 2017, 2. část

Pořad v souvislostech


Pozvánky na koncerty – podzim 2017, II. část
Budeme vysílat

Hudební procházka Afrikou 2018
Hudební výlet do Bengálska
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Jablkoň po čtyřicítce

Hudební procházka Afrikou 2018

Pink Floyd – raná éra
Audioarchiv

V aktuállním vydání pořadu Slyšte, lidé! pokračujeme v přehledu zajímavých koncertů letošního podzimu. Pozveme vás na české turné polské pianistky Agy Derlak, budeme hovořit o pražském Bluefestu a jeho hostovi Kennym Nealovi, zvát budeme také na vybrané koncerty festivalu Struny podzimu nebo na turné anglického houslisty Bena Holdera. Poslouchejte z našeho archivu nebo v repríze v úterý 3. října 2017 v 16.55.

Jako prvního si představíme Bena Holdera, jednoho z nejnadanějších mladých jazzmanů z Británie. Vystudoval konzervatoř v Birminghamu a během studií začal poslouchat jazz – jednak klasické hudebníky žánru bez ohledu na nástroj a jednak speciálně houslisty v čele se Stéphanem Grapellim. Díky tomu objevil svůj vlastní styl, v němž propojil klasickou hru na housle s jazzem a vedle toho začal i příležitostně zpívat. Ben Holder je právě v těchto dnech na českém turné. Pokud posloucháte premiéru tohoto pořadu, pak můžete stihnout ještě 1. října koncert ve Zlíně v Zelenáčově šopě. Následovat budou vystoupení 2. října ve Staré Pekárně v Brně, 3. října v klubu Parník v Ostravě, 4. v Rožnově pod Radhoštěm, 5. října v Bílovci, 6. v Přerově a turné skončí 7. října koncertem ve Znojmě. Na všech těchto místech si budete moci poslechnout především jazzové standardy v úpravě pro housle a klavír – houslistu Ben Holdera doprovodí český pianista Petr Beneš.

V Paláci Akropolis v Praze vystoupí v úterý 10. října britská skupina Portico Quartet. Jedná se o sestavu na pomezí jazzu a elektronické hudby, která krátce fungovala i pod zkráceným názvem Portico. Nicméně muzikanti tato dvě období rozlišují, protože Portico mělo svým zvukem blíže k syntezátorovému popu, zatímco skupina Portico Quartet skutečně vychází z jazzu. S návratem ke starému názvu a zvuk přišlo i nové album Art In The Age Of Automation. Portico Quartet má na svém kontě nominaci na prestižní cenu Mercury a jeho unikátní styl v sobě vždy zahrnoval prvky minimalismu a ambientu.

Aga Derlak Trio v současné době tvoří pianistka Agnieszka – nebo též zkráceně Aga – Derlak, kontrabasista Tymon Trabczyński a bubeník Szymon Madej. Skupina má v repertoáru především své vlastní skladby, které na koncertech prokládá známými melodiemi ve svých aranžích a také volnou improvizací. Aga Derlak, podobně jako její spoluhráči, studovala na oddělení jazzu a populární hudby na Hudební akademii v polských Katovicích. Trio v roce 2013 zvítězilo v soutěži Jazz Juniors a v roce 2016 získalo prestižní cenu Fryderyk v kategorii Jazzový debut roku. Letos trio vydalo u košické společnosti Hevhetia už své druhé album s názvem Healing. Turné pianistky Agnieszky Derlak a jejího tria po Česku začíná 4. října koncertem v Přerově. Následovat bude 5. října vystoupení v Trutnově, 7. října v Teplicích, 8. října v Černošicích, 9. v České Lípě, 10. v Praze v klubu Jazz Dock nebo 11. října v Broumově. V Brně ve Staré Pekárně trojice vystoupí 17. října a celé turné, které dohromady čítá 17 koncertů, skončí 22. října v Zelenáčově šopě ve Zlíně.

V září 2017 vydala nové sólové album Shilpa Ray, americká zpěvačka, které v počátcích její kariéry velmi pomohl Nick Cave. Zatímco její slavnější učitel a spolupracovník bude mít koncert 26. října v pražské O2 Aréně, Shilpa Ray přijíždí hned na několik koncertů do Česka. Bude hrát 21. října v Opavě, 22. v Olomouci v Jazz Tibet Clubu, 23. října v Praze v klubu Futurum, dále 24. října v Plzni v klubu Anděl. Následovat bude 25. října koncert v Kabinetu múz v Brně, 27. října zahraje Shilpa Ray ve Vsetíně a 28. října v Jihlavě v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů.

V neděli 22. října se v Praze v Lucerna Music Baru koná jednodenní Bluefest. Jeho hlavní hvězdou bude Kenny Neal, jeden z nejvýraznějších zástupců takzvaného Boton Rouge Swamp Blues. Je členem Lousianské hudební síně slávy a držitelem řady ocenění, mezi nimiž figurují čtyři nominace na cenu Gramy z roku 2009 a jedna nominace z roku 1999. Své nahrávky vydával mimo jiné u prestižních vydavatelství Alligator Records a Telarc, ale také u nezávislých vydavatelů.

O dva dny dříve začne koncertem irské skupiny The Gloaming ve Foru Karlín v Praze festiavl Struny podzimu, který potrvá až do 9. listopadu. Na programu budou koncerty širokého spektra žánrů od soudobé vážné hudby přes jazz až po world music, folk nebo alternativní country. Právě s posledním zmíněným žánrem bývá spojována skupina Lambchop z Nashvillu, která na scéně působí od 80. let a své první album vydala v roce 1994. „Svým nenápadně radikálním způsobem se jí podařilo proměnit chápání toho, co dokáže country hudba a s ní tradičně spjaté nástroje,“ uvádějí o kapele pořadatelé festivalu. Skupina v čele se zpěvákem Kurtem Wagnerem během let měnila sestavu a posouvala se i hudebně. Lambchop vystoupí v Divadle Archa v Praze ve středu 25. října.

V listopadu přijede na české turné americký bluesový kytarista a zpěvák Vince Agwada. Hraje chicagské blues, ale po otci zdědil také lásku k africké hudbě a po matce vztah k jazzu a gospelu. V hudbě se zdokonaloval na jam sessionech, na kterých potkával s lidmi jako Junior Wells, Buddy Guy, Magic Slim nebo Hubert Sumlin. Předskokana dělal někdejší bluesové královna Koko Taylor a dalším slavným interpretům. Turné Vince Agwady začíná 6. listopadu v Kolíně, 7. listopadu bude hrát v Brně ve Staré Pekárně a 8. listopadu v Parníku v Ostravě. Z dalších koncertů určitě upozorním na vystoupení v rámci festivalu Blues Alive v Šumperku 17. listopadu. A dále to budou Olomouc, Ústí nad Labem, Varnsdorf, Praha, Most, Žatec, Karlovy Vary, Rýmařov, Český Těšín, Valašské Meziříčí 19. listopadu a poslední koncert turné se koná 20. listopadu v Přerově.

Letos se koná 10. ročník Moravia Music Festu, festivalu, který do Brna přiváží různé typy především jazzové hudby od světoznámých sólistů až po bigbandy. Letošní jubilejní ročník má tři linie – jendka best of z ročníků předchozích, dále speciálně vytvořené programy, což letos bude projekt Romana Dragouna s komorním orchestrem, a konečně programová řada „čerstvá krev“, v jejímž rámci se letos představí například ve světě čím dál úspěšnější český varhaník Ondřej Pivec. My si postupně poslechneme dva ze zahraničních hostů festivalu. Dne 8. listopadu vystoupí v Metro Music Baru v Brně pianista a skladatel Jeff Lorber, který v rámci své kapely Jeff Lorber Fusion přiveze baskytaristu Jimmyho Haslipa, držitele Grammy a zakladatele skupiny The Yellowjackets, nebo saxofonistu Andyho Snitzera.

V klubu Fléda v Brně  vystoupí 9. listopadu americký rockový písničkář Mark Lanegan. Ten byl do roku 2000 členem skupiny Screaming Trees, se kterou vydal sedm alb, později hrál několik let v kapele Queens Of The Stone Age a byl také členem dua The Gutter Twins. Kromě toho hostoval na více než 50 albech a na koncertech doprovázel například Nicka Cavea. Jeho současnému zvuku dominuje výrazná – až taneční – basová linka.

Na závěr se ještě jednou vrátíme k jubilejnímu desátému Moravia Music Festu. V rámci best of z tohoto festivalu se do Brna vrací funkový saxofonista Maceo Parker. Spolupracoval s Princem, s Jamesem Brownem, se skupinou De La Soul nebo s Living Colour. V Brně v Sono Centru zahraje Maceo Parker 14. listopadu.

Témata Jak se vám líbí

IMG_0344Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Někdo to rád elektronické 4

floex_john-doePusťte si z archivu 4. díl cyklu Někdo to rád elektronické.

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge si můžete pustit z archivu.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music