Rozhovor s Irish Rose
Skupina Irish Rose z Košic vyhrála jednu z diváckých cen, Krtků, na festivalu Zahrada 2009. Přečtěte si rozhovor se dvěma jejími členkami, zpěvačkou Evou Trembeczkou a houslistkou Katkou Ivasenkovou.
Vzpomenete si, kdy jste poprvé přišly do kontaktu s tradiční irskou hudbou? Předpokládám, že to bylo ještě před vznikem kapely…
Evka: Bylo to zajímavé první setkání. V rámci vánočního koncertu na chodbách našeho gymnázia jsem zaslechla irskou koledu v podání houslistky Katky, kterou jsem tehdy ještě neznala, a její kamarádky, která ji doprovázela na klavír. Kapela tehdy už existovala asi čtyři měsíce a zrovna hledali zpěvačku.
Katka: Já jsem se nejdříve seznámila s irskou kapelou The Corrs, která se při tvorbě svých písní inspiruje tradičními melodiemi. Ale s pravou irskou hudbou jsem se potkala až po příchodu do kapely Highland Corbies, která se po vzniku Irish Rose rozpadla.
Jak tedy vznikli Irish Rose?
Katka: Jak už jsem řekla, na začátku hráli někteří současní členové Irish Rose v kapele Highland Corbies. Ta zanikla a zůstala jsem z ní už jen já a náš kytarista Jožko. Postupně jsme sbírali materiály v podobě zpěvníků a sborníků dostupných v hudebninách, později i na internetu, a hledali jsme kamarády, kterým se to také bude líbit.
Můžete jmenovat některé muzikanty nebo kapely z Irska nebo Skotska, které vás nejvíc inspirovaly?
Katka: Každý z nás má více oblíbených interpretů, kteří dokonale ovládají své nástroje. Kdybychom měly všechny vyjmenovat, zabralo by to nejméně půl strany. Všechny nás určitě inspirují kapely modernějšího zvuku jako Flook, Lunasa, Gráda nebo Malinky, ale také tradičnější The Chieftains, Dervish nebo Altan.
Máte i nějaké vzory v Česku a na Slovensku? Existují vůbec na Slovensku další kapely, které by se takto cíleně věnovaly irské hudbě?
Evka: V Česku jste na tom mnohem lépe než u nás. Máte vynikající kapely jako Dún an doras, Marw, Shannon, Taliesyn nebo zpěvačku Katku García. Na Slovensku je bohužel zájem o tuto hudbu stále ještě v plenkách. Nejdéle se u nás keltskou hudbou zabývá skupina Keltieg z Bratislavy pod vedením Romana Kozáka, při níž později vznikla bretonsky laděná kapela Roc’hann.
Katko, jaký je recept na to, napsat důvěryhodnou, irsky znějící a přitom umělou píseň?
Katka: To sama nevím. Většinou je to jen náhoda. Není to tak, že bych si řekla: Teď si sednu a vymyslím písničku. Je to přesně naopak, většinou si jen tak hraju, dostanu nápad, a tak vznikne píseň. Moje skladby jsou samozřejmě inspirované nahrávkami, které slýchám, kapelami, které se mi líbí.
(Celý rozhovor vyjde v některém z příštích čísel časopisu Folk & country. Zvukový rozhovor s Irish Rose si můžete poslechnout v našem audioarchivu v sekci Jak se vám líbí.)