Respect Plus do ledna 2008
V rámci průběžného festivalu Respect Plus se v pražském Paláci Akropolis představí kapverdský kytarista Tcheka (29. 11.), brazilská zpěvačka Cibelle (8. 12.), rumunská dechovka Fanfare Ciocarlia (14. 1.) a Amsterdam Klezmer Band (31. 1.).
Přinášíme základní profily účinkujících, kteří vystoupí v pražském Paláci Akropolis v rámci festivalu Respect Plus. Informace jsou převzaty ze stránky www.respectmusic.cz, kde najdete podrobnosti.
Tcheka (Kapverdy): 29. listopadu 2007
Kytarista, autor a zpěvák Tcheka se narodil roku 1975, kdy Kapverdy, do té doby portugalská kolonie, získaly nezávislost. Od dětství vystupoval se svým otcem, který hrál na housle a ve své době patřil k prvořadým hudebníkům souostroví. Jeho hudební slovník vychází z rytmu batuque, byl v době otrokářství symbolem černošské revolty. Tchekovou druhou profesí se stala práce kameramana pro kapverdskou televizi. S jedním ze svých žurnalistických kolegů tehdy začal skládat písně, a když oba autoři hráli v baru v hlavním městě Kapverd, objevil je tam manažer Jose da Silva. Tcheka se orientuje se na syrové černošské styly, má blízko k africkým kořenům a bluesově intimnímu prožitku. Jeho kytara hraje v africkém perkusivním rytmu a díky svému hlasu, který dokáže vykreslit nejjemnější ozdoby, je Tcheka stejným překvapením, jakým byl kdysi Otis Redding na poli amerického soulu. Roku 2005 získal cenu francouzského rozhlasu Prix RFI Musique du Monde a jeho druhé album Nu Monda patří k objevům sezóny.
Cibelle (Brazílie): 8. prosince 2007
Brazilská, ale v Londýně žijící zpěvačka Cibelle vydává alba u prestižní belgické značky Ziriguiboom, pro kterou natáčí například Zuco 103 či Bebel Gilberto. Jednou nohou tedy stojí v brazilské bossa nově, ale zároveň je řazena k freak-folku. Na jejím posledním albu The Shine of Dried Electric Leaves hostuje Spleen, spolupracovník CocoRosie, i americký písničkář Devendra Banhart. Podobně jako CocoRosie, i Cibelle spojuje všetečnou hravost a kuriózní nástroje s elektronikou a odzbrojujícím naivismem. Doprovod ke skladbě Mad Man Song například spolu se Spleenem vystavěla jen z hlasů, zvuků lžiček, hrnečků, kostek cukru a kávy. Album ale přináší i čtyřicet let starou píseň brazilského hitmakera Caetana Velosa, London London, kterou Cibelle zpívá v duetu s Devendrou Banhartem. Dalším hostem je Seu Jorge z Brazílie, na produkci se zpěvačkou spolupracoval ex-člen legendárních Nação Zumbi, všestranný Apollo Nove. Letos v únoru Cibelle vystoupila spolu s CocoRosie, Devendrou Banhartem a dalšími v newyorské Carnegie Hall na koncertě Welcome To Dreamland, který organizoval David Byrne, a její video Green Grass shlédl za první 3 týdny na YouTube rekordní počet 315 000 diváků.
Fanfare Ciocarlia (Rumunsko): 14. ledna 2008
Skupina pochází z vesnice Zece Prajini (Deset polí), která leží na severovýchodním okraji Rumunska, u samých hranic s Moldávií. Rumunsko je díky jazykové spřízněnosti častým cílem návštěvníků z frankofonních zemí – a slovo Fanfare ve jménu skupiny je francouzské označení pro dechovku. Fanfare Cioacarlia představují ve svém žánru nejen poslední objev, ale také tu nejrychlejší kapelu. Novináři ji právem pro její živelnost přirovnávají k britským punkovým skupinám 70. let.
Amsterdam Klezmer Band (Nizozemsko): 31. ledna 2008
Kapelu založil roku 1996 saxofonista Job Chajes. V první fázi se prosadila explozivními koncerty na amsterdamských ulicích, v parcích a hospodách, ohlas u veřejnosti jí pak otevřel dveře na nejvýznamnější holandské festivaly. Repertoár skupiny tvoří především klezmer, tedy hudba židovských venkovských kapel z Ukrajiny a Balkánu, jejíž kontinuitu na evropském kontinentě
tragicky přerušil holocaust. Ve své původní formě to byla taneční hudba spřízněná s romskými i dalšími hudebními styly z Balkánu, pracovní náplní tradičních klezmerbandů byly svatby židovských i nežidovských obyvatel. V posledních 20 letech prošel klezmer úspěšným revivalem díky Klezmatics a
dalším americkým skupinám.