Pavel Šupol a křesťanská hudba

24. listopadu 2009 Aktuality Autor: Luděk Strašák

Hostem pořadu Jak se vám líbí bude v pátek 27. listopadu P. Pavel Šupol, v současnosti kaplan ve Zlíně. Otec Pavel se už poměrně dlouhou dobu zajímá o moderní křesťanskou hudbu. Jeho diplomová práce se stala zíkladem nové knihy Křesťan a hudba, kterou nám přijde představit do studia.

Rozhovor s P. Pavlem Šupolem s mnoha zvukovými ukázkami si můžete poslechnout v pořadu Jak se vám líbí v pátek 27. listopadu od 19.15. Narazíme na to, co je podle Pavla Šupola křesťanská hudba, dozvíme se,  že i rock nebo metal mohou být křesťanské, a budeme se bavit o interpretech a autorech, které P. Pavel představuje jako vzory křes´tanského života.

P. Pavel Šupol pochází z farnosti Valašské Klobouky. O jeho cestě ke kněžství si můžete přečíst třeba v článku na webu Rádia 7, se kterým otec pavel spolupracuje. po jáhenské službě v Kroměříži jej osud (a otec biskup) poslal do Zlína, kde je v současnosti kaplanem.

Během studií v Olomouci se nadchl pro soudobou křesťanskou hudbu, začal ji propagovat a přinášet formou přednášek do našich farostí. Vytvořil hudební web http://hudba.signaly.cz/, na kterém najdete spoustu novinek ze světa křesťanské hudby.

Kniha Křesťan a hudba vychází z Pavlovy diplomové práce, která byla oceněna cenou rektora UP. Kniha je sice odborná, ale přesto docela dobře čtivá. Autor na úvod připomíná význam hudby v posledních 40 000 letech, především pak ve vztahu k náboženství. sleduje, jak velice obezřetně pronikali křesťanští interpreti do moderních stylů, jako je rock, pop a další. Zajímá se také o současné hudební styly v liturgii. Kniha končí praktickou částí, ve které autor představuje 8 interpretů lřesťanské hudby. Jsou to John Michael Talbot, Krystal Meyers, Rebecca St. James, Gen Rosso, Timothy, Kapucíni & Stanley, Gina a Ladislav Křížek.

Doporučuji všem poctivým zájemcům o křesťanskou hudbu, aby si knížku přečetli a nechali se jí inspirovat. Pokud vás kniha podnítí k diskusi, diskutujte pod článkem.

Soutěž o CD Půljalbkoně

puljablkon_svetelneSoutěžte o nové CD dua Půljablkoň a jeho hostů.

Regiony

Regiony

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music