Osobnosti české hudby jako průvodci Abendlandem

Historické epochy výseku světa v ryzím spojení textu a hudby – to je téma nevšedního literárně-hudebního alba Abendland. Autor hudby Petr Kunze společně s textařem Miroslavem Černým vtvořili romantický i drsný a chladný svět, jehož jednotlivými příběhy budou provázet přední interpreti hudební scény napříč žánry. Ojedinělost projektu umocňuje chystaná knižní forma vydání.

Rockově-písničkářské konceptuální album otevírá jednotlivé epochy Abendlandu. S ohledem na osobnost a hlasový projev oslovili autoři projektu deset interpretů, kteří se společně s posluchači vydají po stopách neolitických lovců, keltských obřadníků, Artušových rytířů, hvězdářů, mořeplavců či indiánských šamanů.

Deskou prostupují příběhy nazpívané takovými osobnostmi, jako je Jaromír Švejdík (Priessnitz, Umakart, Kafka Band), Milan Cais (Tata Bojs, Kašpárek v rohlíku), Michal Němec (Jablkoň, Půljablkoň), Jan Kunze (Kofe-in, Munroe, Hičhaikum projekt), Viktor Dyk (WAW, RockOpera Praha), Olga Königová (Ille), Tomáš Fröde (Imodium), Petr Harazin (Nebe), Jan Žamboch (Žamboši) a Terezie Kovalová (Calm Season).

Atmosféra písní je syrová a mrazivá, temperamentní a dobrodružná, jindy zase melancholická a romantická – rozmanitá, jako je sám Abendland. Deska nabídne rockové balady, folková písničkářská vyprávění nebo jemné písňové imprese. Hudebně se jedná o pestré aranže. Zážitek zaručují jména Petr Uvira (Ladě), Daniel Herrmann (Kofe-in), Pavel Hruša (Kofe-in), Jiří Pater (Ladě), Víťa Halška (Ladě, Kollerband) nebo Martin Vitásek.

Skladby navozují náladu konkrétních krajin a historických údobí a posluchače rychle vtáhnou do příběhu, jehož konkrétní vizuální podobu budou mít možnost zhlédnout skrze několik videoklipů. Další skladby nechají prostor pro vlastní imaginaci. 

První videoklip vznikl k písni Severozápad. Vypráví o dramatickém putování muže, který se snaží nepodlehnout divoké zimní přírodě. Sám se sněžnicemi, kompasem a omrzlými prsty zdolává zasněžené kopce a hledá svůj cíl. Protagonistu ztělesnil zpěvák skladby a autor scénáře klipu Jan Kunze. Klip se natáčel na konci ledna v mrazivém prostředí Jeseníků, v okolí Žárového vrchu, v podmínkách evokujících dobrodružnou a naturalistickou atmosféru, jakoby vystřiženou z povídek Jacka Londona či vyprávění Jana Eskymo Welzla.

Hudebně-literární projekt Petra Kunzeho a Miroslava Černého Abendland je návratem ke kořenům. K hodnotám, jako je odvaha, přátelství, věrnost, vytrvalost, vztah k přírodě, a přináší životní moudrost sbíranou po staletí. Vychází z historie, která není cílem, ale staví na něčem pevně daném – protože budoucnost je nejistá. 
Křest alba je naplánován na podzim tohoto roku. To vyjde na CD, navíc ve speciálním knižním provedení u nakladatelství Perplex. Knižní forma odkazuje na literární rozměr desky. Abendland bude představován i živě, v podobě hudebně-scénických vystoupení.

Ukázka z alba zazní v sobotu 9. dubna 2016 v pořadu Hudební listování po 16.25.