Nsango Malamu hraje duchovní hudbu z Afriky

15. února 2010 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Křesťanskou duchovní hudbu z Konga, Angoly a dalších afrických zemí hraje pražská skupina Nsango Malamu. Tvoří ji několik českých zpěváků a hudebníků plus členové pocházející z obou zmíněných afrických zemí. Album Embenga Yemba, které kapela právě vydala, si představíme během jara v pořadu Jak se vám líbí.

V konžském bantuském jazyce lingala znamená slovní spojení nsango malamu dobrou zprávu neboli evangelium. Kapela téhož názvu vysvětluje: „Pro mnohé netradiční hudbou Konga a Angoly se snažíme otevřít širokému spektru posluchačů nové obzory do světa africké hudby. Zpřístupnit Afriku nejen tak, jak je nyní převážně prezentována, ale takovou, jaká je především. V České republice existují skupiny hrající africkou muziku. Především se jedná o bubenickou show, popřípadě doplněnou tancem. My využíváme bubny a originální tanec s nemenší vervou, oproti ostatním se ale navíc zaměřujeme na prezentování africké kultury zpěvem a slovy. Zpíváme duchovní i tradiční folklorní písně v Afrických jazycích lingala, kikongo a v některých písních jazykem swahili.“

Současná sestava kapely funguje od roku 2005, kdy ji založili Jacques Celestin Moliba Bankanza z Konga a Pedro Joao Macaxi z Angoly. Album Embenga Yemba nahrávalo 13 zpěváků, z nichž někteří hrají také na rytmické nástroje. Vedle 14 písní s duchovními texty najdeme na albu také tři rytmické instrumentální skladby.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web