Muzsikás: hudební výlet do Sedmihradska
Sedmihradsko neboli Transylvánie patřilo několik století k Uherskému království. Trianonským mírem v roce 1919 tato rozsáhlá oblast připadla Rumunsku, avšak stále ji obývá početná maďarská menšina. Maďarská skupina Muzsikás se programově věnuje i lidové hudbě z této oblasti včetně používání tradičních nástrojů. To nejlepší ze svého repertoáru Muzsikás předvedli v roce 2009 na festivalu Respect v Praze a znovu letos na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou.
Agentura Rachot, která pořádá festival Respect, o Muzsikás v roce 2009 uvedla:
„V hudbě východní Evropy reprezentují Muzsikás to, čím je Buena Vista pro Kubu: autentické uchopení mizejících tradic. Zatímco ale v ostatních zemích východní Evropy měl za totality folklór pachuť ideologicky zmanipulované hudby, v Maďarsku se naopak stal prostředkem revolty. Skupina Muzsikás hraje instrumentální maďarskou lidovou hudbu přes 30 let a je ve svém žánru jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších souborů jak doma, tak v zahraničí. Za svůj přínos skupina získala ocenění Womex Award 2008.”
Na webu Folkových prázdnin čteme tuto charakteristiku:
„Proslulá maďarská skupina, věnující se lidové hudbě bezmála čtyřicet let. Za tu dobu se ji podařilo tradiční hudbu své země zviditelnit po celém světě a přitom upříst pozornost na maďarské menšiny v rumunské Transylvánii, kam Muzsikás takřka v utajení zajížděl po stopách Bély Bartóka a Zoltána Kodálye už v dobách hluboké komunistické totality.“
Muzsikás hrají čistě akusticky a používají i řadu tradičních nástrojů. Na otázku, zda někdy neuvažovali o elektrifikaci, odpovídá jejich kapelník Dániel Hamar:
„Ne, nemáme to zapotřebí. Ta hudba funguje už sama o sobě bez jakýchkoliv efektů. Vyvíjela se v Karpatské nížině po staletí, lidé ji po celou dobu nějakým způsobem ovlivňovali a dosáhlo to takové míry, že si myslíme, že nemá cenu už cokoliv přidávat. Uvědomte si, že nebyla stvořená pro koncertní hraní. Jedná se o společenské, svatební, pohřební a taneční písně.“