Legenda bluesové harmoniky Musselwhite poprvé v Česku

7. května 2011 Aktuality, Blues Autor: Milan Tesař

V rámci série Prague International Bluenights vystoupí 7. června od 21 h v Lucerna Music Baru v Praze Charlie Musselwhite – jeden z nejuznávanějších bělošských bluesových muzikantů, nejlepší hráč na foukací harmoniku v tomto žánru, zpěvák, vypravěč a průkopník blues mezi bílou populací v USA v 60. letech.

Charlie Musselwhite byl hlavním propagátorem blues mezi bělošskou komunitou v 60.letech. Přezdívalo se mu „White Bluesman“. Díky tomu byl předlohou pro postavu Elwooda Blues z kultovního filmu The Blues Brothers. Přestože je označován za „bílého bluesmana“, on sám se hlásí i k indiánským kořenům z kmenů Cherokee a Choctaw. Svou hudbou obohatil klasické delta blues inspirací v jiných žánrech, jako je jazz, tex-mex, country a world music. Za svou kariéru vydal bezmála 30 sólových alb a hostoval na nahrávkách snad každé bluesové legendy, která v tomto hudebním žánru něco znamená. Kromě postav klasického blues, jako byli John Lee Hooker, Otis Taylor, John Hammond, Muddy Waters, Junior Wells, Buddy Guy, Bo Didley a další, spolupracoval například i s rockovými a rokenrolovými hvězdami typu Toma Waitse, Jerryho Lee Lewise nebo Bonnie Raitt. V jeho kapele pak účinkovali uznávaní kytaristé jako Harvey Mandel, Robben Ford a Fenton Robinson.  V roce 2010 byl uveden do bluesové síně slávy.

Charlieho doprovázejí na jeho cestě životem jak rány osudu, tak kontroverzní momenty. Jak sám tvrdí, nikdy prý nebyl na pódiu střízlivý až do roku 1987, kdy s alkoholem nadobro skončil. Kontroverzní byla i jeho spolupráce s kubánskými muzikanty v době, kdy vztahy mezi USA a Kubou byly na bodě mrazu. Největší rána osudu přišla v roce 2005, kdy mu zemřeli oba rodiče, jeho matka byla dokonce zavražděna.

V současnosti je Charlie Musselwhite považován za neoddiskutovatelného krále bluesové harmoniky, jak se o něm vyjadřují přední bluesová média. Svá alba vydává u renomovaného vydavatelství Aligator Records a se svou kapelou vystupuje v klubech a na festivalech po celém světě. Každou neděli vystupuje také živě v show kalifornského rádia KRHS.

(Podle oficiální tiskové zprávy)

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web