Johannes Benz: Angličtina je pro ty písničky důležitá

Johannes Benz: Angličtina je pro ty písničky důležitá
26. března 2014 Aktuality, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Dokumentarista a písničkář Jan Foukal natočil první album své kapely Johannes Benz s názvem One Way Road. Na CD, které vyšlo na nové značce Tranzistor, dále účinkují bubeník David Landštof, kytarista Josef Štěpánek, baskytaristé Jan Lstibůrek a a.m. almela spolu s hosty – vokalistkami Harvey Sisters a legendárním bubeníkem Ernem Šedivým. Přinášíme vám úryvky z promo rozhovoru, který Jan Foukal připravil pro média.

Rozhovor s Janem Foukalem, autorem projektu Johannes Benz

Z vaší hudby probleskuje několik žánrů – country, rock, folk; jde vůbec žánrově zařadit?

Pro mě to, co dělám, spadá do kategorie písničkářství, tedy toho, čemu se říká songwriting. Z toho vycházím a žánry neřeším.

Co je Johannes Benz – jméno kapely nebo projektu?

Johannes Benz je v podstatě fiktivní postava. Je to člověk ztracený na svých cestách, člověk hledající. A protože jde o filmovou postavu, která je částečně vytvářena také vaší představou, je zahalena i určitým tajemstvím. Prostupuje prostorem a časem. Hledá, ale nebloudí. Jako každý z nás je to šofér vlastního života, vlastní cesty.

Při nahrávání alba jste se spojil se zajímavými spoluhráči…

To pro mě byl dar! Moc si toho vážím, díky sestavě spolupracovníků vlastně to album vzniklo a je sevřené v určitém celku. Je to koncepční album, což není v našich končinách příliš obvyklé. Nejdůležitějšími strůjci a hybateli výsledného zvuku byli Josef Štěpánek, David Landštof a za mix Petr Kaláb. Velkou zásluhu na věci mají ale i ostatní v tomhle procesu: vokalistky Harvey Sisters a další a další, včetně majitelů studia, ve kterém jsme nahrávali, a dalších lidí, kteří nám vycházeli všemožně vstříc.

Zatím zpíváte téměř výhradně anglicky; uvažujete o nějakých českých vsuvkách, alespoň při koncertních vystoupeních?

Johannes Benz je globalizovaná figura sevřená do angličtiny: Ta je pro tyto písničky důležitá, takže tady určitě zůstane. Češtinu mám ale moc rád a rád komunikuji s lidmi. Doufám tedy, že v té česko-anglické komunikaci najdu nějakou optimální polohu.   

Jaké má Johannes Benz plány? 

Cestu vidím v další práci na písničkách a ve vystupování – ať už na festivalech či mimo ně. Prostě tak, aby se publikum dál dozvídalo o tom, že tu něco takového existuje. Již jsou hotové nové písně, které hrajeme na koncertech.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web