Jacques Brel by oslavil 80

1. dubna 2009 Aktuality Autor: Milan Tesař

Ve středu 8. dubna si připomeneme nedožité 80. narozeniny belgického šansoniéra Jacquesa Brela. Jeho písně stále žijí – mimo jiné v repertoáru Hany Hegerové, Jiřího Dědečka, Rudolfa Pellara nebo Karla Gotta. Dvě skladby Jacquesa Brela z počátku 60. let vám pustíme v pořadu Vítejte, senioři! ve čtvrtek 2. března od 9.30.

Jacques Brel se narodil 8. dubna 1929 v belgickém Schaerbeeku. Vystudoval řečtinu, latinu a obchodní právo (rodinnou textilní firmu však odmítal převzít), zajímala jej také francouzština a divadlo.

Své písně původně interpretoval v bruselských kabaretech. Ve 23 letech odchází do Paříže, kde se jako otec dvou malých dcer protlouká s velkými existenčními potížemi. Zpívá mimo jiné pro křesťanské organizace a vydává své první album. S rodinou se usazuje v Montreuil a čeká na první větší úspěch, který se dostavil až v roce 1957 (Velká cena Akademie za písničkářovo druhé album); o rok později dobyl slavnou francouzskou Olympii. V té době už spolupracuje s klavíristou Francoisem Rauberem, který má na svědomí studiové aranže jeho pozdějších hitů.

Svá nejslavnější alba natáčí Brel v 60. letech. Pouhých deset let po začátku slibné kariéry se však rozhodl s vystupováním skončit a v roce 1967 uvádí svůj poslední recitál.

V 70. letech se věnuje filmu, bojuje se zákeřnou chorobou (rakovina plic), zotavuje se na ostrovech Francouzské Polynésie (ostrov Hiva Oa) a mimo jiné se živí jako pilot aerotaxi. Zemřel v roce 1978 a na souostroví Markézy je také pochován po boku malíře Paula Gauguina.

V roce 2005 jej Belgičané v televizním hlasování zvolili svým nejslavnějším krajanem všech dob. Jeho písně stále ovlivňují belgickou i francouzskou hudební scénu a řadu obdivovatelů má Brel i u nás. Celé album jeho písní (Musíme vidět dál) natočil Jiří Dědeček, řadu jeho písní mají v repertoáru Hana Hegerová (Lásko má, Láska) nebo Rudolf Pellar (Staří milenci), někdejší hit Karla Gotta Léta prázdnin také pochází od Jacquesa Brela.

(Zpracováno s pomocí české Wikipedie)