J. Eoin vystoupí v Brně

1. srpna 2013 Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

V rámci svého aktuálního českého turné vystoupí v pátek 2. srpna 2013 v klubu Stará Pekárna v Brně irský písničkář J. Eoin. Texty jeho písní reflektují zpěvákovy cesty po světě a jeho setkání se zajímavými lidmi.

Profesionální hudební dráha J. Eoina má počátky v 80. letech, kdy vystupoval jako sólový písničkář na turné legendární kapely Clannad. Poté se přestěhoval do New Yorku, jehož folková scéna na něj silně zapůsobila. Druhou polovinu 80. let strávil v rodném Irsku, kde vznikly jeho první vlastní skladby. Nyní žije v Londýně a patří k uznávaným ostrovním písničkářům.

Své první album Ribbonmen vydal v roce 1991. Kolekce písní věnovaných katastrofálnímu hladomoru v Irsku 19. století vzbudila nebývalý zájem u širokého publika. Vlastní zkušenosti a pocity Ira žijícího v Londýně promítl do následujícího alba Sean One Shoe (1994), které zaznamenalo velmi dobrý ohlas hudební kritiky.

Rok 1996 přinesl turné s virtuózním houslistou Ashleym Reedem z kapely Albion Band. Výsledkem spolupráce se stalo album Kissing Stone, které Eoinovi pomohlo získat reputaci vynikajícího doprovázeče tradičních hudebníků (vystoupení s multi-instrumentalistou Gerrym Diverem nebo s akordeonistou Kieranem Kielym z kapely Shanea MacGowana, frontmana kultovních The Pogues). V následující dekádě se Eoin opět vrací k psaní vlastních písní a vydává album Exiles (2005).

Dosavadním vrcholem písničkářovy tvorby je album Acrobat, které bude představeno českému publiku během koncertního turné. Akrobat představuje pro Eoina člověka balancujícího mezi nebem a zemí a jeho deska je vlastně pestrým deníkem z akrobatova „balancování“ po celém světě. Vznik některých písní byl podnícen zkušenostmi z přechodných hudebních pobytů v New Yorku, Norsku, Kazachstánu, Rusku a jinde. Text k jedné z písní se například zákládá na skutečném příběhu čtrnáctileté bosenské dívky, která na vlastní oči prožila masakr svých rodičů během balkánského konfliktu v 90. letech, chopila se zbraně a sama vstoupila do války, aby po několika dnech padla kulkou odstřelovače. Eoin sám země bývalé Jugoslávie navštívil během turné krátce po skončení válečného konfliktu. Jiné skladby na albu potom vycházejí z života v jeho současném domovském městě Londýně – z procházek prastarou čtvrtí Bermondsey nebo z pobytu mezi squattery na divokém Crouch Hill.

„Ano, pocházím z Irska, z Limericku, ale po dvacetiletém pobytu v Anglii se v mnoha ohledech necítím být tak moc Irem jako někteří mí vrstevníci, kteří žijí v Irsku. Byl jsem pryč tak dlouho a ovlivnilo mne tolik věcí… Když poslouchám muziku vznikající v Irsku, obdivuju její lehkost. Je v ní irská mlha a déšť, zatímco v mé hudbě je i šedý londýnský popel a prach. Ale určitě píšu a hraju s irským srdcem,“ říká písničkář.

J. Eoina na jeho aktuálním českém turné doprovázejí hudebníci, kteří jsou známi mimo jiné i prací v oblasti tzv. keltské hudby – kontrabasista Petr Tichý a kytarista Vojtěch Jindra. Oba vystupují se skupinou Bran, vycházející z tradiční hudby Bretaně.

(Text přezvatý z www.keltskahudba.cz)

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web