Hudební dílny na Folkových prázdninách

23. července 2012 Aktuality, World music, Folk Autor: Milan Tesař

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou, které se letos konají od 21. do 28. července, nabízejí vedle koncertů také spoustu dílen: výtvarných, pohybových a v neposlední řadě hudebních. I zahraniční hvězdy tráví na festivalu více dnů, aby mohly své fanoušky něco naučit.

Estonská písničkářka Mari Kalkun se nechává inspirovat tradicí společného zpívání a lidovými písněmi runo. Návštěvníci dílny se naučí zpívat společně estonské lidové písně a
objeví tak poetický způsob, jak popisovat svět skrze ně. Tradice písní runo sahá tisíce let nazpátek, ale v dnešní době se stává opět důležitou. Důvodem je pravděpodobně skutečnost, že estonské písně runo stály vždy na improvizaci, na společném zpěvu a kontaktu s okolím.

V Náměšti vždy vítaný irský písničkář Mark Geary svou dílnu pojmenoval Jiskra! Píseň… a zve všechny těmito slovy: „V té chvíli, kdy k tobě přijde nápad na píseň, tikají hodiny proti tobě… Abychom to dokázali zachytit, budeme v dílně hovořit o životě písně, co se děje při samotném psaní písně a co se stane po něm…“

Vskutku ojedinělou příležitost seznámit se s hudební kulturou velmi vzdálenou budou mít návštěvníci dílny japonského vokálního kvarteta Marewrew, ke kterému se připojí nejvýznamnější hráč na japonský unikátní nástroj tonkori Oki. Dílna je nazvána Ukouk – tradiční písně lidu Ainu. Ukouk jsou ukolébavky i pracovní písně, složené z jednoduchých
frází zpívaných v kánonu, vytvářejících jedinečnou polyfonii a přírodní transovní cítění.

Dílna alikvotního „hrdelního“ zpěvu už v Náměšti proběhla několikrát. Tentokrát se uskuteční se skutečnými mistry altajského „hrdelního“ zpěvu, skupinou Altai Kai, která je u nás známá díky spolupráci s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem. Dílna je nazvána Alikvótní zpěv z pupku Asie – pupek, kin, je totiž v altajštině podobná metafora, jakou hraje ve střední Evropě srdce…

Mimořádnou pozornost si jistě zaslouží dvojice dílen, kterou povede maďarská skupina Fonó Folk band. Dílna je nazvána Dílna maďatského hudebního folkloru v pojetí metody „táncház“. Metodika tanečních domů (táncház), přijatá do registru Best Practices UNESCO vede ke společnému muzicírování. Proto jsou návštěvníci vyzváni, aby si s sebou přinesli housle, violy, kontrabasy, flétny, píšťaly, dudy.

Jednou s hvězd festivalu je kanadský „dupající“ houslista Nicolas Pellerin z Québecu. Jeho dílna Písně z Quebécu proběhne v pátek 27. července.

Od neděle do pátku si pod vedením Bezobratrů můžete vyrobit a vyzkoušet pastýřskou píšťalu.

Jiří Doležal, Čech žijící dlouhá léta ve Švýcarsku, člen skupiny Songs from Utopia, připravil tentokrát od pondělí do středy dílnu Bicí a perkuse – ukázky a praktická hra. Je určena i pokročilým. Cílem workshopu je získat všeobecné i hlubší informace o hře na bicí nástroje ve spojení s hrou na perkuse.

Již potřetí budou mít návštěvníci Folkových prázdnin možnost navštívit velmi exkluzivní dílnu – kurs hry na barokní varhanní pozitiv v zámecké knihovně náměšťského zámku.

Více informací najdete na www.folkoveprazdniny.cz

Folk na Slovensku v roce 2024

janku_gratia-plenaPoslechněte si přehled slovenského folku v roce 2024.

Regiony

Regiony

Profil Jiřího Smrže

960px-Brno-Leitnerka-uvedení-alba-Kořeny-Jiřího-Smrže2013Jiří-Smrž2_wikipediePoslechněte si pořad o písničkáři Jiřím Smržovi.

Témata Jak se vám líbí

RacekMarek_studio_foto@barhalkaPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Darujte Proglas!