Festival Boskovice 2008: Profily účinkujících 1

Festival Boskovice 2008 se uskuteční v termínu 17.–20. července. Zatímco základní informace najdete zde, v aktuálním článku přinášíme profily vybraných účinkujících z první poloviny abecedy: Boo, Létající rabín, Burana Orffchester, Folk3mail a další…

Profily vybraných účinkujících festivalu Boskovice 2008 podle oficiální tiskové zprávy pořádajícího sdružení Unijazz:

BOO

Skupina Boo je jedním z představitelů tzv. brněnské alternativní scény. Vznikla roku 1998 zčásti jako reakce na zánik brněnské hudební formace Dunaj, která ukončila svou činnost krátce předtím. Vedoucí osobností celého projektu je Christopher Pajer (1974), zpěvák a houslista, který se zabýval taneční (techno a house) hudbou, skládal mj. scénickou hudbu pro inscenaci Lady Macbeth (Theater Brett, Vídeň) a působí v hudebním uskupení Metamorphosis. Pro Boo píše texty v němčině, angličtině a francouzštině, zpívá, hraje na housle a je (stejně jako ostatní členové) spoluautorem hudby. Dalším zakládajícím členem je Josef Ostřanský (basová kytara), který působil i v Dunaji a k jehož dalším projektům patří např. brněnští Rale. Boo se nyní po delší pauze vracejí na pódia v novém obsazení a s novým repertoárem.

Burana Orffchester

V lednu 2006 založil Antonín Maceček (Lucrezia Borgia) s Míťou Denčevem nové hudební seskupení s názvem Burana Orffchester. Soubor v současné době čítá 12 členů poskládaných téměř z celé Moravy. Burana Orffchester se úspěšně prezentovala na Znojemském historickém vinobraní i na dalších hudebních festivalech (vítězství v soutěži o Krtky na Zahradě 2007). V prosinci 2006 vydala své první album, nazvané Nas mnogo. Hudební vlivy, které z jejich hudby můžete vyseparovat? Počínaje balkánskou dechovkou přes klezmer, folklór, rock, folk až po ruské a jiné nápěvy, a to v nástrojovém obsazení tuba, trubka, pozoun, kytara, banjo, bicí, bonga, akordeon, různé perkuse, ale i cistra či šalmaj.

Circus Ponorka

Za projektem Circus Ponorka stojí kytarista Honza Ponocný, lídr skupiny Hey day, zakladatel Circusu Praha a doprovodný kytarista Václava Koubka nebo Mira Žbirky. V současné době vystupuje i sám, byť úplně osamocen na pódiu nezůstává. Na pomoc si kromě kytary a hlasu přibral samplery a pomocí různě snímaných mikrofonů ozvláštňuje písničkové postupy samplováním sebe sama v reálném čase. Sám autor o svém projektu tvrdí: „Jde o dobrodružný výlet, kdy sampluju sám sebe v reálném čase, upravuju si zvuk na krabičkách a lidé vidí, že se to děje právě teď na pódiu. Někdy se to třeba nepovede, to se lidem líbí nejvíc...“

Folk3mail

Projekt bubeníka a kytaristy Ondřeje Pečenky je studiem zhmotnělá představa indie/lo-fi folkové kapely. Kapela vznikla v roce 2005 a zatím má na svém kontě dvě alba. Kromě toho stál Pečenka u vzniku volného uskupení Kašpárek v rohlíku.

Hm…

Jejich písně jsou většinou zhudebněné texty českých básníků jak klasických (Jaroslav Seifert, Josef Kainar, Jan Neruda, Fráňa Šrámek, Antonín Sova, Jiří Wolker, Jiří Orten, František Gellner, Ivan Blatný, Jan Zábrana), tak současných (Vít Kremlička), dále překlady z poezie francouzské (Jean-Arthur Rimbaud, Guillaume Apollinaire). Ostatní texty jsou od textaře skupiny Petra Kotouše nebo od členů skupiny a jejich přátel. Působí sice už od roku 1994, ale (jak sami tvrdí) nemají příliš komerční ambice. Přesto mají mnoho oddaných fanoušků. Kromě obvyklého klubového hraní pořádají „výchovné koncerty“ pro střední školy, na nichž se snaží studenty přivést k poezii jinými, než obvyklými cestičkami. Hudební zařazení skupiny není jednoduché, její písně umí být velice křehké, klasicky taneční, formálně praštěné, téměř rockové, nebo i punkové. Na koncertech členové písně prokládají většinou improvizovaným mluveným slovem, přičemž se občas dokážou navzájem pěkně vyvést z rovnováhy. Nejznámějším členem kapely je Marek Doubrava, který dříve působil jako kytarista ve skupině Tata Bojs.

Létající Rabín

Kapela Létající rabín byla založena na podzim roku 2001 třemi tehdejšími studenty a jedním absolventem Reálného gymnázia v Prostějově. Nový ansámbl si tehdy dal název Klezmer Quartet, k přejmenování na Létající rabín došlo o něco později. Od počátku bylo cílem kapely věnovat se klezmeru, čili židovské lidové muzice původem z východní Evropy. Repertoár tvořily jak tradiční klezmerové kousky, tak jidiš písničky či evergreeny z židovské hudební kuchyně. Původní obsazení bylo klarinet – akordeon – kytara – baskytara. Nikdo z kapely nebyl židovského původu, ale mladí a veselí členové ansámblu si hned od počátku dávali židovské pseudonymy podtrhující jejich okouzlení a radost z nově objevené židovské hudby. V roce 2003 nahrála kapela své debutové CD Lebedik un Freylech. V roce 2004 se Létající rabín zúčastnil festivalu Ethno 2004 ve švédském Falunu. A v roce 2005 nahrála kapela své druhé CD s názvem Tsuzamen. Rok 2005 byl pro kapelu rokem zlomovým. Z kapely odešel po rozepřích ohledně dalšího hudebního směřování Šlojme Skálovič, který hrál na elektrickou kytaru, a přišla dvojce nových muzikantů: kontrabasista Baruch Auenthal a flétnistka Janele Rosenfeldová (která od počátku s kapelou příležitostně vystupovala jako host). Baskytarista Gimpl Fleischman přešel na akustickou kytaru, kterou však nakonec vyměnil za housle. V roce 2006 zvítězil Létající rabín v soutěžní části hudebního festivalu Zahrada v Náměšti na Hané a ve stejném roce získal druhé místo v soutěži Colours Talents.

 

 

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!