Erik Truffaz vydává 3CD a míří do Česka

11. října 2008 Aktuality, World music, Jazz Autor: Milan Tesař

Limitovanou sérii tří kompaktních disků vydává jazzový trumpetista a experimentátor s elektronickou hudbou Erik Truffaz. Zatímco novinka Rendez-vous vyjde v listopadu, už na konci října švýcarský hudebník znovu vystoupí v Praze a v Brně.

Erik Truffaz je známý jako autor a interpret, který propojuje jazz s hiphopem, elektronickou taneční hudbou nebo stylem drum’n’bass. Nahrává jak instrumentální kompozice, tak písně s účastí vokalistů, jako jsou newyorský rapper Nya, tuniský zpěvák tradičních písní Mounir Troudi či francouzský šansoniér Christophe.

Truffaz se narodil roku 1960, ve 13 letech se svojí první kapelou zpíval rokenrol a zároveň objevil Milese Davise a jeho nadčasové album Kind of Blue. Na konzervatoři v Ženevě hrál hudbu Mozarta a Verdiho, roku 1990 založil skupinu Orange a o rok později získal prestižní francouzskou jazzovou cenu Prix Special. Roku 1994 vydal své první album pod vlastním jménem a vystoupil na jednom z nejvýznamnějších evropských jazzových festivalů v Montreux. Získal kontrakt u EMI France, roku 2000 pronikl před americké publikum, kde jeho nahrávky vydává legendární jazzová značka Blue Note. Kritika přirovnává Truffaze nejen jazzovému géniovi Milesi Davisovi, ale také k průkopníkovi ambientu Brianu Enovi. „S použitím minima tónů vytváří extatickou zvukovou atmosféru," píše časopis Rolling Stone.

V současné době žije trumpetista, který se prosadil na obou březích Atlantiku, ve Francii. Loni vydal album Arkhangelsk, ke kterému jej inspiroval koncert v polární části Ruska. Jedná se o kolektivní výtvor kvarteta, jehož všichni členové jsou mimochodem fanoušky skupiny Radiohead. Album stojí na jemně plynoucím rytmu a výrazných refrénech.

Na listopad 2008 Truffaz připravuje limitovanou sérii tří disků s názvy Paris, Benares a Mexico. Kolekce se dohromady jmenuje Rendez-vous a představuje jakýsi cestovní deník, který trumpetista vytvořil ve spolupráci s různými hudebníky.

Erik Truffaz vystoupí v Brně v klubu Fléda 20. října a v Praze v Paláci Akropolis 22. října.

NyníDuchovní slovo
Píseň: Oto są baranki (2002); Interpret: Schola i bracia dominikanie Kraków; Album: Dominikanie Kraków: Radosna Światłości
07:00Mše svatá
07:35Ranní proud
09:00Radio Vatikán (slovenské...
09:15Dopolední proud
10:30Vonička lidových písní
11:00Barvínek

Témata Jak se vám líbí

Marichka_WOMEX2025Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Veronikou Hajníkovou

Hajnikova_Moras_2026Připravili jsme rozhovor s písničkářkou Veronikou Hajníkovou

Quadro Nuevo s novým albem

quadro-nuevo_insideNěmecká skupina Quadro Nuevo má nové album Inside the Island. 

Nové album konžského zpěváka Kizaby

kizaba_future-villageKonžský hudebník Kizaba vydal nové album Future Village

Nové album Vincenta Peiraniho

peirani_living-being-ivFrancouzský akordeonista Vincent Peirani vydal album Living Being IV

Darujte Proglas!