Dva hrají písně neexistujících kapel

Pod názvem Fonók vyšlo první album české formace Dva, která spolupracovala s německým hudebníkem a producentem Jayropem. Při nahrávání alba prý sehrál klíčovou roli neustálý přísun topinek se sádlem, kozího mléka a segedínského guláše.
Album Fonók skupiny Dva vznikalo v létě 2008 v chalupě v téměř opuštěné podještědské vsi Padouchov. Na albu najdete 15 písní legendárních neexistujících kapel v neexistujících světových jazycích, posbíraných na cestách kuchyní. Každý neexistující region má na albu svého zástupce, každý neexistující jazyk má svůj překlad. Čistá a náročná etnografická práce přinesla své ovoce…
Vybavení podkrovní místnosti při nahrávání bylo jednoduché, ikdyž fatálně ovlivnilo zvuk alba: vyřazený rozhlasový mixpult Studer a mikrofony AKG z roku 1948. „Když si dáte hranice, paradoxně mnohem snáz se vám pak v době neomezených softwarových možností pracuje,“ říká k tomu kapela. Nahrávání asistoval zkušený rozhlasový technik – Bářin táta – tu s pájkou, tu s pánvičkou. Dva si ke spolupráci na albu vybrali známého berlínského hudebníka a producenta Jayrope, který není na poli hudební produkce žádným nováčkem. Spolupracoval s umělci jako Arto Lindsay, Rechenzentrum či Atari Teenage Riot a sám hrál v mnoha projektech a skupinách. Poznali se v roce 2007 přes Myspace. Jayrope ochotně souhlasil s nabídkou měsíce stráveného v horách. Neustálý přísun topinek se sádlem, kozího mléka a segedínského guláše jen pomohl udržet „folkloristického“ ducha celého alba. Vedle hudby je na albu na několika místech slyšet také jezevčík Ferda, káně lesní, všudypřítomný cvrkot kobylek, zavařování okurek nebo amplion na sloupu uprostřed lesa. Album bylo ovlivněno také částečným zatměním měsíce.
Skupina Dva své hudbě říká „Non-exist nations folklore“, tedy „folklór neexistujících národů“. Za touto škatulkou se skryje tango, kabaret, cirkus, popsongy, kuchyňský beatbox, freakfolk a řada dalších stlyů.
(Podle stránek vydavatelství Indies Scope)