Delta blues: uvedeme ve Slyšte, lidé!
Na sobotu 16. května 2009 připravujeme v rámci týdeníku Slyšte, lidé! 60minutový pořad o mississippském Delta blues. Základní encyklopedický článek o tomto stylu vyšel v dubnovém čísle měsíčníku Folk & country.
„První usedlíci v oblasti Delty Mississippi byli zemědělci a jejich synové z jihovýchodu Spojených států. Kolem roku 1820, když smlouva sepsaná u Doak’s Stand otevřela některá území indiánského kmene Choctaw bílým osadníkům, a zejména po roce 1830, když Choctawové postoupili Spojeným státům zbytek svého území na východ od Mississippi, se sem tito relativně zámožní pionýři začali stěhovat i se svými rodinami a otroky,“ píše Robert Palmer v knize Opravdové blues. Od otroků už je jen krůček k černým průkopníkům dřevního blues. Před pěti lety líčila Kamila Střeštíková ve Folk & country: „Když bylo po porážce jižanské Konfederace v americké občanské válce konečně zrušeno otroctví, svoboda otrokům sice přinesla vytouženou volnost, ale zároveň také velké existenční starosti. Černí nádeníci dále dřeli na rýžových a bavlníkových plantážích, mnoho se jich také nově uplatnilo při práci v mississippských přístavech, kde vykládali a nakládali bedny se zbožím pro tehdy rozšířenou říční parní dopravu. A kromě těžké práce a bídy je ještě po další desítky let již svobodného života trápila rasová segregace. Hrůza? Naopak: ideální podmínky pro vznik skutečně silných bluesových kousků!“ Robert Palmer dodává: „Blues z Delty nejen že stvořili černoši, ale byli to právě ti nejchudší černoši žijící na úplném okraji společnosti. Téměř nikdo z těch mužů a žen, kteří tohle blues hráli a zpívali, neuměl číst ani psát.“
Práci Afroameričanů na plantážích či v říčním provozu v oblasti Delty známe z řady (nejen) amerických filmů a beletristických děl. Vedle dělníka s kytarou (nejlépe vlastnoručně vyrobenou a „obohacenou“ uraženým hrdlem z láhve) je typickou postavou těchto snímků a románů vězeň, nejlépe uprchlý. Především po hudební stránce excelentní film Bratříčku, kde jsi? je pouze jedním z příkladů.
A o čem tedy raní bluesmani zpívali? Střeštíková tvrdí: „První bluesové texty mluví nejen o dřině, nedůstojných životních podmínkách a starostech, ale také o problémech lásky, zklamání, nevěře, zpívá se o alkoholu, který dává zapomenout, o cestách za prací, ale i o kriminálu, vzdoru a smrti.“
Více se o mississippském blues dozvíte v dubnovém čísle Folk & country. Šedesátiminutový pořad o tomto stylu vám nabídneme v pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 16. května od 19.15 a v repríze 19. května v 16.55.
Mississippské blues budou hrát Ľuboš Beňa & Matěj Ptaszek na festiválku ProglasuJako ryba ve vodě 23. dubna v brněnském divadle Barka.