Blues Alive 2008: profily hlavních hvězd
Třináctý ročník mezinárodního festivalu Blues Alive se bude konat v Šumperku ve dnech 13.–15. listopadu. Přinášíme vám profily hlavních zahraničních hvězd, převzaté z oficiálních stránek festivalu www.bluesalive.cz.
Vedle Bluesberry, Kulturní úderky, slovenské zpěvačky Silvie Josifoské nebo polské skupiny Scigani pozval dramaturg Ondřej Bezr na mezinárodní festival Blues Alive opět také několik hvězd ze Spojených států. Následující profily jsme převzali z oficiálních stránek přehlídky www.bluesalive.cz, kde najdete podrobné informace i o dalších účinkujících.
Wanda Johnson and Shrimp City Slim Blues Band (USA)
Nadšené recenze koncertů a nahrávek hovoří o „novém hlasu soulu a blues z Jižní Karolíny“. Právem. Wanda Johnson (1963) se sice na hudební scéně pohybuje už od začátku 90. let, na plný úvazek se však zpěvu začala věnovat až ve druhé polovině dekády a albově debutovala roku 2003. Od začátku se nespokojuje jako řada jejích kolegyň pouze na kopírování vzorů prostřednictvím interpretace bluesových a soulových standardů, nýbrž jde „s kůží na trh“ i jako autorka či spoluautorka svého hlavního uměleckého partnera, pianisty Garyho Erwina, říkajícího si Shrimp City Slim. Wanda Johnson má za sebou kromě častého koncertování ve Spojených státech také účast na prestižních festivalových pódiích (Chicago, Pocono ad.), tři evropská turné a stejný počet vydaných alb: Call Me Miss Wanda, Natural Resource a Hold What You Got, jež vyšlo letos. I když bývá přirovnávána na jedné straně třeba k Irmě Thomas, na straně druhé k Norah Jones, její projev je zcela osobitý a recenzenti jejího vystoupení na Chicago Blues Festivalu v roce 2007 ji označili za největší překvapení této klíčové události každoročního bluesového dění. V Šumperku tedy letos máme co do činění se žhavou aktualitou, o které jistě v budoucnu ještě mnohé uslyšíme.
Curtis Salgado Band (USA)
Čtyřiapadesátiletý zpěvák a hráč na foukací harmoniku Curtis Salgado patří ke kultovním osobnostem americké bluesové scény. Byl to on, kdo inspiroval svého přítele, dnes již nežijícího herce a zpěváka Johna Belushiho k nápadu na hudebně-filmový projekt Blues Brothers; byl to on, podle nějž se jedna ze stěžejních postav prvního z obou filmů na toto téma (ztělesněná swingovým zpěvákem Cabem Callowayem) jmenuje Curtis; a byl to on, komu je věnováno i debutové album kapely Blues Brothers Briefcase Full The Blues.
S hudbou začal Curtis Salgado na samém začátku 70. let, v jejich polovině se dostal do velmi dobré společnosti, když byl angažován jako zpěvák do kapely tehdy velmi mladého kytaristy Roberta Craye, ve které strávil šest let. V polovině 80. let byl frontmanem slavné bostonské kapely Roomful Of Blues, v následující dekádě byl krátce sólovým zpěvákem kapely Carlose Santany. V posledních letech se věnuje především sólové kariéře v čele vlastního bandu. Jeho diskografie čítá sedm titulů, poslední čtyři včetně letošního komerčně i umělecky mimořádně úspěšného Clean Getaway na labelu Shanachie.
Salgadovu dráhu narušila v roce 2005 vážná choroba, když mu byla diagnostikována rakovina jater. O rok později mu byl orgán úspěšně transplantován a umělec se mohl vrátit na pódia i do studií. Na podporu jeho léčení byly uspořádány dva benefiční koncerty, na kterých se to jen hemžilo slavnými jmény. Záznam loňského, na kterém mimo jiné vystoupili Jimmie Vaughan, Taj Mahal, Robert Cray, Little Charlie And The Nightcats či Charlie Musselwhite, by měl vyjít v průběhu příštího roku.
James Cotton Blues Band (USA)
V osobě harmonikáře Jamese Cottona přijíždí do Šumperka jeden z posledních stále aktivních pamětníků největšího rozmachu chicagské bluesové scény a jeden z naprosto klíčových hráčů na tento nástroj v dějinách. Zároveň se potvrzuje, že absolutní špička tohoto žánru je vzájemně úzce propojena a postupně rok po roce se její zástupce daří představovat v rámci Blues Alive i našemu publiku: s hlavní hvězdou ročníku 2005 Hubertem Sumlinem spojuje Cottona společné mládí i první muzikantské kroky, s headlinerem ročníku 2006 se sešel v rámci comebacku Muddyho Waterse v 70. letech a ve spolupráci s loňskou hvězdou Joem Louisem Walkerem zase Cotton natočil v roce 1996 album Deep In The Blues, za které získal cenu Grammy (za několik dalších byl nominován).
James Cotton se narodil roku 1935 v Tunice ve státě Mississippi, blues jej zaujalo ve chvíli, kdy uslyšel slavného harmonikáře Sonnyho Boye Williamsona II. Vydal se za ním do West Heleny v Arkansasu, kde se stal jeho žákem a spoluhráčem. Po dalším přesunu, do Západního Memfisu, se seznámil s Hubertem Sumlinem, s nímž byl na začátku 50. let angažován do kapely zpěváka Howlin´ Wolfa. V polovině páté dekády přešel k Wolfovu hlavnímu konkurentovi Muddymu Watersovi, kde alternoval slavného Little Waltera.
V roce 1965 založil první vlastní kapelu Jimmy Cotton Blues Quartet, které se zprvu věnoval paralelně s watersovským angažmá. První sólové nahrávky pořídil pro významnou komilaci Samuela Charterse Chicago/The Blues/Today! Po odchodu od Muddyho Waterse v roce 1966 hrál se začínající Janis Joplin a o rok později zformoval slavný James Cotton Blues Band, který patřil k velkým hvězdám americké scény doby hippies, kdy doslova boural slavné sály Fillmore East v New Yorku a Fillmore West v San Francisku.
Slavná kariéra Jamese Cottona, přezdívaného Mr. Superharp (Pan Superharmonika), pokračovala i v dalších desetiletích, kdy neúnavně koncertoval a nahrával pro všechny významné bluesové labely a byl vždy ozdobou největších světových festivalů. Pro jeho kapelu, v níž často nechyběla dechová sekce, která jí dodávala masívní, až bigbandový sound, bylo příznačné obrovské koncertní nasazení a postupy, spoluurčující vývoj žánru, vystavěného na tradičních kořenech.
V polovině 90. let se James Cotton potýkal s vážnou chorobou, jež mu definitivně znemožnila zpěv, jeho mistrovské hře na harmoniku, jak víme z posledních vynikajících alb (např. Fire Down Under The Hill z roku 2000), však nic neubrala. Cottonovu dnešní hru tvoří vesměs hráči o jednu až dvě generace mladší (včetně dvou potomků slavného kytaristy Kennyho Neala Noela a Kennyho Jr.) a samotný frontman platí za živou legendu celého žánru. Letos v březnu se mu dostalo cti uvést do prestižní Rock´n´rollové síně slávy Little Waltera a při ceremoniálu zahrát jeho nejslavnější skladbu Juke.
Letos slaví James Cotton neuvěřitelných 64 let na profesionální hudební scéně. Do České republiky přijíždí vůbec poprvé a označení živá legenda blues jistojistě potvrdí.
(Autorem profilů je Ondřej Bezr.)