100 údajně nejlepších českých alb

Redaktoři hudebního časopisu Filter se pokusili sestavit žebříček 100 nejlepších českých desek napříč žánry od roku 1987 do současnosti. Jejich výběr je nutně subjektivní a diskutabilní. Koho byste dali na přední místa vy? Přispějte di diskuse pod článkem.
Ve světě existuje podobných anket řada a i u nás se už obdobné objevily. Nejreprezentativnější bylo zřejmě hledání Československé desky desek, ve kterém v roce 1990 zvítězil Karel Kryl se svým Bratříčkem (soutěž pořádal časopis Rock & pop). O deset let později vznikl na půdě Rock & popu nápad zvolit Desku desek deváté dekády: vyhrála skupina Mňága a Žďorp. V časopisu Folk & country mapoval „albové milníky českého folku“ ze svého subjektivního hlediska Jiří Černý a já jsem se o něco podobného pokusil o něco později u desek z 90. let v seriálu Alba, která nezestárla. Nyní se pokusili redaktoři časopisu Filter vybrat 100 nejlepších českých alb za posledních dvacet let. Kompletní výsledky najdete zde. Na předních místech se umístily tyto desky:
-
Monkey Business: Why Be In When You Could Be Out
-
Peneři strýčka Homeboye: Repertoár
-
Sunshine: Dreamer
-
Kryštof: Mikrokosmos
V první desítce se dály umístily Wanastovi vjecy, Tři sestry, Oceán, Buty a Mňága a Žďorp. Nejlépe umístěným písničkářem je na 18. místě kontroverzní Xavier Baumaxa, Jaromír Nohavica s Divným stoletím je 25. Až pod ním se umístili například Bratři Ebenové, Zuzana Navarová, Hm…, Jiří Schmitzer, Petr Skoumal, Dan Bárta, Bratři Orffové, Věra Bílá, Gipsy.cz, -123 minut, Bittová & Václavek, Folk3mail, Radůza nebo Karel Plíhal.
Takové klenoty jako alba Vlasty Redla, Jablkoně, Jana Spáleného, Sester Steinových nebo dua Tara Fuki redaktoři Filteru zřejmě neznají. Zato satanistická kapela Root nebo temně metalový Törr se do jejich výběru vešly.
Máte vy své tipy na nejlepší česká alba posledních dvaceti let? Kdo by v žebříčku podle vás určitě neměl chybět? Přispějte do diskuse.