Začíná festival Lípa Musica

Začíná festival Lípa

V pondělí 17. září bude slavnostně zahájena hlavní koncertní řada 17. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica.

V Městském divadle v Jablonci nad Nisou se v programu s názvem Il Giardino degli sospiri představí jedna z největších hvězd současného operního světa mezzosopranistka Magdalena Kožená společně s předním ansámblem zaměřeným na starou hudbu, Collegiem 1704 Václava Lukse. Výjimečný operní galavečer nabídne ukázky z italské barokní opery i z kantát Georga Friedricha Händela. Jablonecké festivalové vystoupení, které představí i premiérová uvedení některých skladeb, bude jedinou zastávkou tohoto unikátního projektu Magdaleny Kožené v českých krajích. Na zahajovací galakoncert zbývá posledních pár kusů vstupenek na stání.
 
„Vystupování v regionech považuji za velice důležitou věc, protože si myslím, že spousta lidí, kteří milují umění nebydlí ve velkých městech, a ne všichni mají možnost si zajet na koncert, je tedy důležité za nimi také někdy zavítat. Zvláště v naší vlasti je to pro mě vždy velice specifická, srdeční záležitost, protože cítím přízeň publika nejsilněji. Na koncert v Jablonci nad Nisou se tedy velice těším,“ říká Magdalena Kožená a k programu doplňuje: „Já jsem typ člověka, který rád objevuje a rád představuje věci, které nejsou tolik známé. Společně s Václavem Luksem jsme sestavili program velice ojedinělý, protože některé skladby byly teprve nyní objeveny v archivu v Neapoli, takže se vlastně možná od doby baroka vůbec nehrály. Tento program budeme poté i nahrávat. Zazní tam opravdu velmi mnoho novinek. V podstatě i zařazené dvě kantáty od Händela jsou spíše neznámé. Myslím, že to bude program opravdu ojedinělý.“


17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabízí letos řadu 23 akcí na 17 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí a bude probíhat až do 28. října s tradičním epilogem Má to smysl! ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 8. a 9. listopadu 2018. Dramaturgicky festival zůstává věrný své ideji prohloubení česko-německého kulturního dialogu a prezentaci vybraných interpretů z ČR i zahraničí. Významnou programovou linku, která se vine letošní dramaturgií festivalu, je připomenutí 100. výročí založení Československa.  MHF Lípa Musica v rámci programu 17. ročníku vyčlenil řadu pěti koncertů s doprovodnou besedou, jimiž akcentuje tento významný dějinný moment. V širším plánu hudebního průletu českými dějinami připomene lidovou národní tvorbu coby prazáklad utváření české kultury, kapitolu české národní školy nejintenzívněji spjaté s epochou příprav zrodu samostatného státu nezávislého na ostatních národech a monarchistickém uspořádání a v neposlední řadě i hudbou, která vznikala v období druhé poloviny 20. století a vzniká i v současnosti. Festivalový program nabídne hudbu klasickou, kterou doplní koncerty přesahující do žánru world music a taneční představení. Česko-německá spolupráce bude pokračovat pořádáním pěti koncertů v Německu, s návratem do Bautzenu a Schirgiswalde, a zařazením čtyř projektů s německými hosty.

Mezi největší hvězdy letošního ročníku se kromě Magdaleny Kožené řadí Pavel Haas Quartet, klavírista Lukáš Vondráček, hornista Radek Baborák, nebo němečtí hosté – hráčka na theremin Carolina Eyck, vokální ansámbl Sjaella či Srbský národní soubor.

 V letošním roce se uzavírá dvouleté působení prvního uměleckého garanta festivalu, kterým je přední český a světový hornista Radek Baborák:
Pro mě je festival výjimečný hned několika důležitými faktory. Ale nejdůležitější je tým, který ho tvoří, a jsem rád, že jsem jeho součástí a že moje nápady, které nejsou vždy standartní, jsou přijímány a realizovány a že je takto dávána možnost posluchačům přiblížit se mému muzikantskému vnímání hudebního světa, který je v něčem velmi specifický. V letošním roce stojím za koncerty, na kterých aktivně účinkuji a jejichž dramaturgii jsem sestavil a provedu je se soubory jejichž jsem uměleckým vedoucím nebo dirigentem, tedy Český hornový sbor a Pražští komorní sólisté, a dále koncerty, kde jsem doporučil interprety, jako například v případě Caroliny Eyck, bratrů Hofbauerových, nebo skladatele Miloše Boka, který bude mimo jiné dirigovat svoji skladbu De Profundis, a bude mít možnost představit své dílo a vize."                                                                      

„MHF Lípa Musica je v Libereckém kraji doma a prostřednictvím spolku Arbor, který jsme založili v roce 2000 usilujeme o rozvoj duchovní kultury regionu. Hlavním, ale ne jediným počinem spolku je pořádání Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, který se během své existence podílel na uspořádání více jak 250 koncertů v našem kraji. Spolupráce s Libereckým krajem je z tohoto hlediska dlouhodobá, tradiční a zásadní. Zejména v období působení současného hejtmana pana Martina Půty dochází k docenění významu našich aktivit a kraj se stává dominantním podporovatelem festivalu. Rád bych vzpomenul vynikající spolupráci s oběma radními pro kulturu ať už s paní Hanou Mayerovou, na kterou navázala paní radní paní Květa Vinklátová a které vděčím za myšlenku propojit festival s Koncertem pro Liberecký kraj. Cílem tohoto projektu je přivést do našeho kraje mimořádné umělecké osobnosti a ansámbly, kteří budou splňovat vysokou uměleckou úroveň a přispějí tak k obohacení kulturní nabídky našeho kraje. Díky významné finanční podpoře se tak uskutečnili již dva ročníky, které představil špičku pěvecké interpretace.
V loňském roce jím byl pan Adam Plachetka a v tom letošním paní Magdalena Kožená. Myslím, že mohu prozradit, že se snažíme společně vytvořit dlouhodobý kontext této spolupráci a že díky němu budeme mít v příštích letech možnost vyslechnou další vynikající, nejen české interprety. Velice si této spolupráce vážíme a vnímáme jí jako závazek naší další dlouholeté práce pro kulturu v našem kraji,“ představuje tuto spolupráci Martin Prokeš, ředitel festivalu.
v samostatném večeru, v takové skladatelské vizitce,“
uvádí Radek Baborák.

NyníRanní magazín
Píseň: Letní romance (1991); Interpret: Druhá tráva; Album: Křesťan Robert & Druhá tráva: Best&Last /CD1
05:15Dnešek v kalendáři
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:35Očekávané události
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium

Témata Jak se vám líbí

longital_salontayPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Kolokvium v Náměšti

11kytaraZveme na kolokvium na téma Hudba a spiritualita.

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music