Stratuje Concentus Moraviae

Stratuje Concentus Moraviae

Od 1. do 25. června 2019 můžete navštívit některý z koncertů festivalu, který má letos podtitul „Koncert národů“.

XXIV. ročník mezinárodního hudebního festivalu 13 měst Concentus Moraviae nabídne přes čtyři desítky festivalových akcí. Návštěvníky a umělce přivítají krásné historické sály a prostory zámků v Mikulově, Náměšti nad Oslavou, Velkém Meziříčí, Boskovicích, Lomnici, Lysicích, Rájci nad Svitavou, Slavkově u Brna, Miloticích u Kyjova, Moravském Krumlově, Žďáru nad Sázavou, Valticích i na hradě Pernštejně. Hudbou se rozezní i další chrámy a místa v Brně, Třebíči, Hustopečích, Kyjově, Tišnově, Velkém Meziříčí a Brně. Festival zavítá také do rakouského Retzu a Vídně.

Na slavnostním zahajovacím koncertě vystoupí 1. června v nejmenší festivalové destinaci – městysu Lysicích – celosvětově renomovaný Quatuor Mosaïques, který doplní vynikající britská sopranistka Ruby Hughes.

Letošní dramaturgie je dílem britského muzikologa a publicisty Tully Pottera a profesorky Barbary M. Willi, která k dramaturgii řekla: „Vídeňský kongres, k němuž se vztahuje celé téma letošního ročníku, pořádal v letech 1814–1815 kníže Metternich ve snaze nově uspořádat Evropu rozkolísanou napoleonskými válkami. Ale zprvu to vypadalo špatně: někteří politici spolu vůbec nechtěli mluvit. Metternich ale vymyslel strategii: z kongresu udělal společenskou událost plnou oslav, uvolnil atmosféru a navodil emoční pohodu. Každý týden uspořádal ples, na kterém si sezvaní politikové museli zatančit. Z hudby se stalo politikum, prostředek diplomacie. Postupně se tak Metternichovi podařilo přimět protivníky ke společnému jednání. Hudba, která nepotřebovala slova, spojila národy. Proto se letošní ročník festivalu jmenuje Koncert národů.“ Barbara Willi se letos vedle dramaturgyně stane i rezidenční umělkyní – valčíkovými a písňovými programy navodí atmosféru rakouské hudební metropole, v několika z nich zahraje na cembalo a kladívkový klavír např. s mezzosopranistkou Markétou Curkovou, s harfenistkou Janou Bouškovou či Talichovým komorním orchestrem.

Pro část letošního programu, která se věnuje národním hudbám v podání smyčcových kvartet, byl velkou inspirací britský hudební publicista a muzikolog Tully Potter, milovník a znalec kvartet i kvartetů: „Nechtěl jsem vytvářet ,národní programy´, spíše jsem navrhl seznam autorů a skladeb a nechal umělcům volnost, aby si dramaturgii svého večera dotvořili podle svého vkusu a naturelu.“ Jím vybraná díla nicméně národní charakter zřetelně odrážejí a jsou červenou nití kvartetní části festivalu. Kromě všeobecně známých autorů zazní i díla skladatelů, kteří budou pro většinu návštěvníků festivalu objevem: „V rámci jednoho festivalu není samozřejmě možné obsáhnout národní hudby v jejich úplné šíři. Snažil jsem se nicméně vybrat takové skladby, které jsou pro jednotlivé státy něčím charakteristické, ať už jsou světově proslulé či méně známé.“

Na festivalu vystoupí úctyhodných 24 kvartet, mezi kterými bude řada hvězdných souborů: Borodinovo kvarteto, Jerusalem Quartet, Pavel Haas Quartet, Szymanowski Quartet, Modigliani Quartet, Quatuor Mosaïques, London Haydn Quartet či kolumbijské Cuarteto Q-Arte. Další významnou festivalovou osobností je legendární klavírista Alfred Brendel, který se 7. června představí v roli přednášejícího na téma Můj hudební život.

Festival bude slavnostně zakončen 25. června ve skvostném Zlatém sále proslulého vídeňského koncertního domu Musikverein s patřičně hvězdnými interprety: festivalová patronka Magdalena Kožená vystoupí se souborem Collegium 1704 v atraktivním barokním repertoáru, který právě vychází na novém CD labelu Pentatone. Mimořádné finále 24. ročníku zahájí tradici „Koncertů česko-rakouského přátelství“ a zároveň předznamená oslavy festivalového čtvrtstoletí chystané na příští rok.

Velké přízni se těší také již nedílná součást festivalového programu, oblíbená celodenní akce Hudba na kole. Letos je pro hudbymilovné cyklisty připravena v sobotu 15. června na česko-rakouském pomezí.

zdroj: tisková zpráva Concentu Moraviae

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web