Zobcové flétny v soudobé hudbě

Zobcové flétny v soudobé hudbě

Hosty Radky Rozkovcové v pořadu Jak se vám líbí budou v úterý 8. září 2009 od 19.15 hráčky na zobcové flétny, absolventky ostravské konzervatoře Jitka Smutná a Anna Mikolajková. Představíme vám skladby autorů 20. a 21. století – pro sólové zobcové flétny, ale i pro flétnové ansámbly nebo flétny s doprovodem jiných nástrojů. Přímo ve studiu předvedeme a popíšeme moderní techniky hry na zobcovou flétnu.

Mezi flétnisty koluje veselá historka o tom, jak se významného anglického hráče na zobcovou flétnu Ashleyho Solomona po úspěšném koncertě se souborem Florilegium, ansámblem evropského jména, kdosi zeptal: "Nádherně hrajete, opravdu krásně – ale… co jinak děláte?" A Solomon pobaveně ironicky odpověděl: "Jinak jsem kardiochirurgem…!"

Nezasvěcenému se totiž zdá neskutečné, že by zobcová flétna, instrument, který v současnosti mnozí stále ještě považují pouze za přípravný, vhodný jen pro malé děti, mohla být plnohodnotným hudebním nástrojem. Ostatně jsou i tací, kteří rozeznají pouze sopránovou zobcovou flétnu a diví se, že existují i flétny jiných velikostí. Zobcová flétna totiž "vyšla z módy" kolem roku 1750, po období svého velkého rozkvětu v období renesance a baroka. Vytlačila ji flétna příčná, která měla silnější zvuk vhodný do velkých koncertních sálů, větší dynamické možnosti a především větší rozsah. Ostatní dřevěné dechové nástroje té doby také dokázaly lépe kontrolovat výšku tónů a čistěji ladily i v tóninách s více béčky či křížky. Nový zájem o starý nástroj začal na přelomu 19. a 20. století s četbou starých traktátů a objevením historických fléten.

S našimi předními mladými hráčkami na zobcové flétny Jitkou Smutnou a Annou Mikolajkovou se na Proglasu budeme zabývat soudobými skladbami autorů 2. poloviny 20. století a století 21. Ukážeme možnosti nástroje, řeč bude o moderních technikách hry, v hudebních ukázkách budeme experimentovat s využitím elektroniky nebo bude jedna hráčka obsluhovat více fléten najednou.

Annu Mikolajkovou představíme i jako mladou skladatelku prostřednictvím její autorské kompozice "Slyšíš?".

Po odvysílání bude pořad dostupný v archivu na našich webových stránkách.

V pořadu zazní ukázky z těchto soudobých skladeb:

Paul Leenhauts – Big Baboon
Agnes Dorwath – Nein!
Ryohei Hirose – Ode II
Maki Ishii – Black Intention
Moritz Eggert – Außer Atem
Anna Mikolajková – Slyšíš?
Piet Swerts – Motion
Roderik de Man – Kage
Roy Sansom – Bells
Jan Rokyta – Balcanology

Jitka Smutná studovala hru na zobcovou flétnu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě ve třídě Jana Kvapila. V roce 2007 získala stipendium na Royal College of Music v Londýně, kde absolvovala postgraduální studium zobcové flétny pod vedením Ashleyho Solomona a Juliena Feltrina. Za své výsledky byla oceněna diplomem s vyznamenáním a cenou za barokní hudbu. V témže roce se spolu se svým flétnovým kvartetem iFlautisti stala vítězkou soutěže Brighton Early Music Live Scheme a podílí se tak na koncertním a vzdělávacím projektu v rámci tohoto festivalu. Pravidelně se zúčastňuje mistrovských kursů a seminářů vedených špičkovými světovými pedagogy a vystupuje na koncertech v ČR i zahraničí. Od roku 2008 je hlavní organizátorkou interpretačního semináře Letní Škola Staré Hudby v Prachaticích a profesorkou zobcové flétny na konzervatořích v Ostravě, Brně a Olomouci.

Anna Mikolajková započala své studium na ZUŠ Rožnov pod Radhoštěm, kterou absolvovala s několika celostátními úspěchy ve flétnových i skladatelských soutěžích. Poté studovala hru na zobcovou flétnu na Janáčkově konzervatoři a gymnáziu v Ostravě ve třídě Jana Kvapila a zároveň skladbu u Milana Báchorka. Během svého působení se s úspěchem zúčastnila celé řady soutěží a získala významná ocenění jak ve hře na zobcovou flétnu, tak v oblasti skladatelské (1. místo ve skladatelské soutěži Generace 2006 a 2007). Své studium završila získáním diplomu s vyznamenáním a titulem absolvent roku 2009. Od roku 2004 pravidelně vystupuje se souborem Musica di flauto colorato a dalšími hudebníky. Hrává s komorním orchestrem Janáčkovy konzervatoře, vystupovala také s Ostravským komorním orchestrem. Pravidelně se zúčastňuje interpretačních kurzů a seminářů mistrovské úrovně v České republice i v zahraničí. V současnosti pokračuje ve studiu zobcové flétny na Brucknerově univerzitě v Linzi pod vedením Carin van Heerden.

Více na www.iflautisti.cz a www.lssh.euweb.cz.

 

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!