Zachraňme varhany

Nedělní benefiční koncerty v období 19. dubna 2009 - 3. května 2009 na podporu opravy varhan v kostele sv. Ludmily v Praze.
Vážení přátelé,
dovolujeme si Vás pozvat na cyklus benefičních koncertů ve prospěch opravy varhan v kostele sv. Ludmily v Praze na Náměstí Míru. Koncerty se konají tři neděle po sobě: 19. dubna 2009, 26. dubna 2009 a 3. května 2009, vždy od 18 hodin. Základní vstupné je 90 Kč (snížené 45 Kč), vstupenky jsou k dostání na místě před koncertem.
Program
19. 4. 2009
Jana Harvánková – zpěv, Petr Šrejma a František Zazvonil – trombony, J. Píšťková – varhany (J. S. F. Seger, A. Vivaldi, J. S. Bach, W. A. Mozart , F. Liszt, F. I. A. Tůma)
26. 4. 2009
Jana Kopicová – hoboj, Dagmar Doubková – varhany (J. S. Bach, A. Vivaldi, F. Mendelssohn-Bartholdy, G. F. Händel, L. Vierne)
3. 5. 2009
Eliška Prokschová – zpěv, Ivana Michalovičová – varhany (J. S. Bach, G. B. Pergolesi, A. Guilmant, A. Dvořák, C. Franck)
O varhanách
Varhany v kostele sv. Ludmily postavil Emanuel Štěpán Petr v roce 1898 a mají opusové číslo 117. Stojí na hlavním kůru v bohatě zdobené dubové skříni navržené v novogotickém stylu. Je pravděpodobné, že na návrhu varhanní skříně spolupracoval i architekt kostela Josef Mocker. Na třech manuálech a pedále mají tyto varhany celkem čtyřicet šest rejstříků, ve varhanní skříni se nachází kolem 2800 píšťal a největší z nich měří přes pět metrů. Po technické stránce byly varhany vybaveny tehdejšími novinkami, jako například mechanickou pamětí kombinace rejstříků nebo pneumatickým posilovačem ovládacího systému, tzv. Barkerovou pákou. Na tomto nástroji předvedl E. Š. Petr mistrovskou práci v umělecké intonaci v romantickém stylu. Vytvořil tak jedinečné dílo zvukově odpovídající romantickému ideálu. Varhany byly stavěny přímo na míru kostela sv. Ludmily a v současné době jsou jediným dochovaným a hrajícím velkým původním dílem E. Š. Petra. Patří mezi historicky a umělecky nejcennější nástroje v České republice. Bohužel v současné době je jejich technický stav nevyhovující a je nutné
provést celkové pietní restaurování.
O staviteli varhan
Emanuel Štěpán Petr (25. 12. 1853, Opočno – 26. 2. 1930, Praha) měl svou dílnu v Praze na Žižkově v Chodské ulici. Až do současnosti se dochovalo několik nástrojů z této dílny, ale z největších a nejcennějších Petrových nástrojů se do dnešní doby dochovaly pouze varhany u sv. Ludmily v Praze. Ostatní nástroje byly buď přestavěny nebo podlehly zničení. Další dochované menší varhany z této dílny jsou např. v Praze u sv. Jiljí (opus
30), v Křečovicích v kostele sv. Lukáše, v Kralupech nad Vltavou v kostele Nanebevzetí Panny Marie (opus 92) a na mnoha dalších místech. Varhany exportoval nejen do tehdejšího Rakouska-Uherska, ale i do zámoří. Dále se podílel na opravách a přestavbách mnoha varhan.
O občanském sdružení
Občanské sdružení pro opravu varhan u sv. Ludmily v Praze 2 je nepolitickým občanským sdružením založeným dle zákona č. 83/1990 Sb. o sdružování občanů. Sdružení je právnickou osobou. Cílem činnosti Sdružení je získání finančních prostředků na pietní restaurování varhan v kostele sv. Ludmily v Praze 2 tak, aby byla jedinečnost nástroje zachována. Varhany, které u sv. Ludmily postavil Emanuel Štěpán Petr na konci 19. století (opus 117), jsou jeho jediným dochovaným a hrajícím velkým původním dílem. Podle soudu domácích i zahraničních odborníků se jedná o jeden z umělecky a historicky nejcennějších nástrojů v České republice.