Výročí L. van Beethovena

Kdy se Ludwig van Beethoven narodil, nikdo neví. Pokřtěn byl 17. prosince roku 1770. Letošní 245. výročí připomene polední Hudební siesta ve čtvrtek.
Rod Beethovenů pocházel z Belgie, odkud se dědeček (také Ludwig) dostal do Bonnu, kde působil nejprve jako basista, později jako kapelník a ředitel dvorní kapely. V ní později hrál otec i sám (tehdy 14letý) Ludvig van Beethoven. Do školy chodil jen do jedenácti let. Pak s ním otec podnikal koncertní turné a vydával tiskem jeho skladby, aby vydělal peníze. Když bylo skladateli 22 let, byl kurfiřtem uvolněn, aby mohl studovat ve Vídni. Jeho učiteli byli mimo jiné Joseph Haydn a Antonio Salieri. Válečné události po dvou letech zamezily finanční zabezpečení studií. Proto se talentovaného hudebníka ujali čeští šlechtici: hrabě Kinský a hrabě Lichnowský. Díky jejich finanční a společenské podpoře se z Beethovena stal nezávislý umělec. Roku 1795 začala tragedie Beethovenova života. Nejen, že se znehodnotila měna, ale hlavně začalo postupné zhoršování jeho sluchu, které během 24 let vyústilo v naprostou hluchotou. To jej deprimovalo i psychicky. Býval často podrážděný a stranil se společnosti. Proto byl mnohými považován za podivína a snad i za blázna. Přes všechny nesnáze pokračoval dál v komponování. Slyšel skladby svým vnitřním sluchem. Z jeho pozůstalosti se kromě not zachovalo i 140 konverzačních sešitů, pomocí nichž se domlouval se svými přáteli v době, kdy již neslyšel. Je známo, že Beethoven velice dlouho a těžce vypracovával svá díla, než s nimi byl jakž takž spokojen a mnohá ještě i později přepracoval. Devět symfonií komponoval téměř čtvrt století. Kromě nich vytvořil také pět klavírních koncertů, houslový koncert a trojkoncert pro klavír, housle a violoncello. Z komorních skladeb jsou to především díla klavírní, smyčcové kvartety. Neměli bychom zapomenout ani na operu Fidélio a duchovní tvorbu.
Vy si v rámci Hudební siesty 7. 12. 2015 od 12.05 hodin můžete poslechnout symfonickou předehru Král Štěpán, Romanci číslo dvě pro housle a orchestr a Symfonii číslo pět s podtitulem "Osudová".