Svatí v hudbě

V neděli 1. listopadu 2015 nás na Radiu Proglas bude provázet duchovní hudba, kterou od renesance až po baroko komponovali hudební skladatelé k poctě svatých.
Od 8.00 hodin ráno se zastavíme u gregoriánského chorálu. Schola Gregoriana Pragensis s uměleckým vedoucím Davidem Ebenem přednese chorál k poctě svatého Vojtěcha – druhého pražského biskupa, patrona pražské diecéze – v cizině známého pod jménem Adalbertus. Poté se zastavíme se až v roce 1683, kdy anglický skladatel Henry Purcel zkomponoval kantátu k poctě svaté Cecílie nazvanou Welcome to all the pleasures a za poslední skladbou ranní duchovní hudby se přesuneme do vrcholného baroka, k jednomu z nejvýznamnějších představitelů této éry Georgu Friedrichu Händelovi. Jeho velmi jásavá skladba nazvaná Jubilate má šest částí: Radujte se v Pánu, Služte Pánu s radostí, Buď si jistý, že pán je Bůh, Běž svou cestou do jeho bran, Pro Pánovo milosrdenství a Sláva buď Otci.
Od 12.05 se rozezní tóny Hudební siesty, která tentokrát bude věnovaná duchovní hudbě a ne, jak je zvykem, skladbám koncertním a symfonickým. Uvedou ji Litanie všech svatých pro sóla sbor a orchestr Jana Dismase Zelenky. Název následujícího moteta "Chori angelici laetantes" by se dal přeložit: Radujte se sbory andělů. Jeho autorem je Johann Adolf Haase žijící v letech 1699-1783. Toto moteto je určeno sólovému sopránu, který uslyšíme v podání vynikající pěvkyně Bernardy Fink. Jak slavné je království, kde s Kristem svatí pobývají pospolu – tak by zněl český název latinské liturgické mše, kterou ke slavnosti Všech svatých zkomponoval španělský skladatel Tomás Luíz da Victoria. Tuto jeho mši – v originále nazvanou O quam gloriosum přednese sbor Královské koleje Cambridge po Střípku poesie a Hudební siestu tak zakončí.
Večer od 20.30 hodin uvedeme v rámci Koncertu duchovní hudby nejprve kantátu Johanna Sebastiana Bacha "Gott, der Herr ist Sonn und Schild", katalogové číslo 79, která poprvé zazněla před 290 lety - 31. října roku 1725 v předvečer svátku Všech svatých. Její název by se dal do češtiny přeložit: “Bože, Pán je Syn a záštita” nebo by snad byl lepší volnější překlad: “Bože, tvůj Syn náš Pán je naše záštita”. Po kantátě vám nabídneme mši všech svatých – v originále “Missu omium sanctorum” českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. Vznikla rok před jeho smrtí a je prakticky poslední známou mší tohoto skladatele, protože noty dalších tři mší (o kterých se ví, že je Zelenka napsal) se doposud nepodařilo najít. Na české půdě zůstaneme i při poslechu třetí skladby Koncertu duchovní hudby. Bude z díla Jana Jakuba Ryby, kterého má široká veřejnost spojena s vánoční mší “Hej mistře”. My si ale Jana Jakuba Rybu představíme ve zcela jiné poloze. Chvalozpěv k svatému Janu Nepomuckému je napsán jako oratorium pro sóla, sbor a orchestr. Tečku za koncertem udělá krátká varhanní chorální předehra "Was Gott tut, das ist wolgetan"– “Co Bůh činí, dobře činí” od Johanna Ludwiga Krebse.
Mši ke všem svatým Jana Dismase Zelenky, Kantátu "Gott, der Herr ist Sonn und Schild" (got, der her ist zon und šild) Johanna Sebastiana Bacha a Chvalozpěv k svatému Janu Nepomuckému od Jakuba Jana Ryby.