Špilberk 2009
MHF Špilberk (12.–23. srpna 2009) se za deset let své existence již pevně etabloval na scéně evropských letních hudebních festivalů. Podtitul napovídá, že v letošním roce slavíme 10. výročí, a proto chtěli organizátoři posluchačům připravit co možná nejširší hudební menu dle našeho nejlepšího vědomí i svědomí. Svým založením se jedná o festival převážně symfonický, na šesti koncertech se představí několik domácích i zahraničních orchestrů, dirigentů či sólistů. Každý z večerů také nese vlastní podtitul To nejlepší z…
Letošní festival je výjimečný i v několika dalších směrech – prvním koncertem bude uveden do funkce nový šéfdirigent Filharmonie Brno Aleksandar Marković, na tiskovinách a reklamních materiálech festivalu bude figurovat nové logo orchestru, dramaturgie je vytvořena tak, aby se v programu našel opravdu každý. Vedle populárních (ale zároveň hudebně velmi hodnotných) kusů klasické hudby jako Klavírní koncert b moll Petra Iljiče Čajkovského nebo melodií z operet zazní díla určená opravdovým fajnšmekrům – Šostakovičův violoncellový koncert, Ravelova La valse nebo Dvořákova kantáta Svatební košile.
Na letošním festivalu vystoupí celkem čtyři orchestry, tři pěvecké sbory, 6 dirigentů a více než 10 sólistů. Filharmonii Brno jako domácímu orchestru patří první dva večery. První z nich je, jak jsme již řekli, inauguračním koncertem nového šéfdirigenta. Spolu s ním vystoupí houslista, jehož jméno není třeba představovat – Pavel Šporcl, a mladý ruský klavírista Miroslav Kultyšev, vítěz Čajkovského soutěže v Moskvě. Vedení druhého koncertu s podtitulem To nejlepší z Ameriky se ujme Jakub Hrůša, jeden z nejnadanějších dirigentů současné mladé generace. Spolu s pianistou Benjaminem Kimem přednese hudbu Gershwinovu, Milhaudovu či Aarona Coplanda. Na třetím a pátém večeru dostává příležitost mládí – již podruhé na tomto festivalu vystoupí Orchestr Mladých brněnských symfoniků, jejichž koncert se loni setkal s mimořádným úspěchem. Také Kantiléna, sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno, má možnost prezentovat svůj um pod taktovkou svého vedoucího Jakuba Kleckera. Koncert čtvrtý pod taktovkou Petra Altrichtera přinese To nejlepší z operety v podání Českého národního symfonického orchestru se sólisty Adrianou Kohútkovou a Tomášem Černým, nejlepšími pěvci, které současná česká hudební scéna nabízí. Vrcholem bude vystoupení Orchestru mladých Evropské unie s Vladimirem Ashkenazym u dirigentského pultu a Natálií Gutmanovou jako sólistkou Šostakovičova cellového koncertu.