Julia Fischer

Fenomenální houslistka Julia Fischer vystoupí na Pražském jaru 26. a 27. května 2014 - vždy s jiným programem..
Dvořákova síň pražského Rudolfina bude 26.a 27. května znít hudbou v podání Julie Fischer. V pondělí vystoupí s klavírním doprovodem, v úterý jako součást souboru Julia Fischer Quartett.
26. 5. 2014
Interpreti:
Julia Fischer - housle
Milana Černjavska - klavír
Program:
Giuseppe Tartini: Sonáta g moll „Ďáblův trylek“
Bohuslav Martinů: Sonáta č. 3, H 303
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Sonáta F dur
Pablo de Sarasate: Playera y Zapateado, op. 23
27. 5. 2014
Interpreti:
Julia Fischer – housle Alexander Sitkovetsky – housle Nils Mönkemeyer – viola Benjamin Nyffenegger – violoncello Andreas Janke, housle Julia Fischer – klavír Program: Ludwig van Beethoven: Smyčcový kvartet c moll, op. 18/4 Bohuslav Martinů: Smyčcový kvartet č. 5, H 268 Antonín Dvořák: Klavírní kvintet A dur, op. 81 Julia Fischer:
Ve 3 letech vzala housle poprvé do ruky, v 9 letech byla pro mimořádný talent přijata na Vysokou hudební školu v rodném Mnichově do třídy věhlasné pedagožky Any Čumačenko, v 11 suverénně zvítězila v Menuhinově mezinárodní houslové soutěži, která ji okamžitě katapultovala na mezinárodní scénu jako začínající sólistickou hvězdu. Ta s přibývajícím věkem nezhasla. Právě naopak. Bylo jí 20 a už měla za sebou vystoupení s nejlepšími orchestry a dirigenty světa - Christophem Eschenbachem, Yakovem Kreizbergem, Jurijem Těmirkanovem, Nevillem Marrinerem, Davidem Zinmanem, Zdeňkem Mácalem, Markem Jankowskim, Herbertem Blomstedtem, Michaelem Tilsonem Thomasem, ale také debut s Newyorskou filharmonií s Lorinem Maazelem v Lincolnově středisku v New Yorku a ovace ve stoje v Carnegie Hall. V 21 letech debutovala v ČR na Pražském jaru a v témže roce 2004 natočila s Yakovem Kreizbergem své první CD s ruskými houslovými koncerty; za nahrávku získala rok poté své první významné ocenění - ECHO Klassik. Dnes čítá její diskografie přes patnáct CD a DVD a je držitelkou mnoha mezinárodních cen, včetně titulu „Instrumentalista roku“ na MIDEM Classical Awards 2009 za nahrávku Bachových houslových koncertů s Academy of St Martin in the Fields, která byla jejím debutovým albem na značce Decca Classics. Ve 23 se stala nejmladší profesorkou houslové hry v Německu, když začala vyučovat na Vysoké hudební škole ve Frankfurtu, od roku 2011 je profesorkou na Vysoké hudební škole v Mnichově. Dnes má jedna z nejlepších houslistek světa, ale také klavíristka Julia Fischer 30 let a je matkou dvou dětí. Žije s rodinou v Mnichově. Bez hudby si Julia Fischer nedovede představit ani jeden jediný den. Před koncertem nikdy nemá trému, veřejné vystupování je pro ni od útlého dětství druhou přirozeností. Obdivuje Davida Oistracha, má nadstandardní vztah k české hudbě i k České a Slovenské republice, odkud pochází její matka, klavíristka Viera Fischer. Recitálový večer se svou dvorní klavírní partnerkou Milanou Černjavskou postavila na dvou závažných houslových sonátách, které zarámovala virtuózními skladbami: na úvod zařadila pověstnou Tartiniho sonátu zvanou „Ďáblův trylek“ a na závěr dva kousky slavného španělského houslového mága Pabla de Sarasate, které budou zároveň ochutnávkou nejčerstvějšího CD obou umělkyň. Album Sarasateho skladeb pro housle a klavír vydává Decca Classics počátkem února 2014. Julia Fischer hraje komorní hudbu se svými hudebními přáteli tak dlouho a tak intenzivně, že se rozhodla před několika lety založit u Starnberg See, nedaleko svého rodného města Mnichova, komorní festival „Julia Fischer und Freunde“. Právě tam se také roku 2010 zrodila myšlenka založit vlastní smyčcové kvarteto. V následující sezoně 2011–12 měl soubor pod názvem Julia Fischer Quartet koncertní debut v Německu a vzbudil senzaci. Do Česka nyní přijíždějí vůbec poprvé.
„Pohybuje se v hudbě se zanícením a vášní, kterou slýcháváme jen velmi zřídka“, řekla o svém generačním vrstevníkovi Alexandru Sitkovetském Julia Fischer. Poprvé se potkali na juniorské Menuhinově houslové soutěži v roce 1995, kterou Julia suverénně vyhrála. Oběma bylo 11 let, Alexander byl žákem Yehudi Menuhina, který mu věnoval velkou přízeň. Dnes patří britský houslista pocházející ze slavné ruské hudební rodiny Sitkovetských k nepřehlédnutelným umělcům mezinárodní scény. Neméně renomovanými sólisty jsou i další hudební partneři Fischerové, německý violista Nils Mönkemeyer a švýcarský violoncellista Benjamin Nyffenegger. Návraty pražskému publiku důvěrně známé houslistky Julie Fischer jsou pokaždé svrchovanou hudební událostí. Klavírní talent Julie Fischer však dosud české publikum nemělo možnost ocenit. Dvořákův Klavírní kvintet A dur s Julií Fischer za klavírem bude tak příležitostí, kterou si fanoušci této výjimečné umělkyně nemohou nechat ujít. Dcera slovenské klavíristky Viery Fischer se od velmi raného dětství věnovala oběma nástrojům a v teenagerovském věku se dokonce nemohla rozhodnout, kterému dá ve své kariéře přednost. Nakonec zvítězily housle, ale na klavír hrát nepřestala. Její oficiální pianistický debut se odehrál famózním způsobem, když 1. ledna 2008 provedla v Alte Oper Frankfurt s Junge Deutsche Philharmonie pod taktovkou Matthiase Pintschera Griegův klavírní koncert a na tomtéž večeru přednesla ještě Houslový koncert č. 3 Saint-Saënse. Záznam z tohoto koncertu vydala společnost Decca na DVD v roce 2010. zdroj: tisková zpráva Pražského jara