Opava Cantat 2009
1. celostátní přehlídka středoškolských pěveckých sborů Opava cantat se uskuteční v termínu 27.–29. listopadu 2009 v prostorách Sněmovního sálu minoritského kláštera v Opavě, v kostele sv. Václava a na zámku v Hradci n. Moravicí. Již podvanácté středoškolský festival Opava cantat, který se nyní stal součástí úplně nové přehlídky! Všichni posluchači mají možnost vyposlechnout vystoupení středoškolských sborů a být přítomní při jejich soutěžním klání. Na festival zve širokou veřejnost organizátorka Barbora Novotná.
Program:
27. 11. 2009
Výchovné koncerty pro vybrané opavské školy
17.00 – zahajovací koncert v kostele sv. Václava – vystoupí KomoraCzech Ostrava
28. 11. 2009
10.00 – soutěž ve dvou kategoriích (pro mužské sbory, dívčí sbory) a zároveň vystoupení vítězných sborů postupových přehlídek ve volné kategorii v Minoritském klášteře v Opavě
14.30 – prohlídka Opavy s průvodci
18.00 – zámek Hradec nad Moravicí – slavnostní závěrečný koncert
Vstupné dobrovolné.
Již dvanáctý ročník oblíbeného studentského festivalu Opava cantat se letos stal nově součástí Celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů. Tomuto vrcholu předcházely postupové přehlídky v jednotlivých krajích České republiky, kde odborná porota doporučila ty nejlepší sbory k postupu na celostátní přehlídky – do Brna na Gymnasia cantant a do Opavy na Opava cantat. V rámci přehlídky Opava cantat tak uslyšíte sbory, které budou soutěžit v první kategorii s povinnou skladbou v obsazení mužských a dívčích sborů a vybrané vítězné sbory, které se přes postupové přehlídky probojovaly do finále ve volné kategorii druhé. Uslyšíte například chomutovský sbor V.I.S., mužskou část sboru Mladí madrigalisté z Brna, Vaganti z Českého Krumlova, dívčí část pěveckého sboru Gymnázia Orlová a mnoho dalších.
Opava cantat – festival studentských sborů má již dlouholetou tradici
Opava cantat – festival pěveckých sborů gymnázií České republiky vznikl v listopadu 1996. Listopad nebyl zvolen náhodně, ale měla to být jakási forma oslavy Dne studentstva. Prakticky bez prostředků a z ohromného nadšení vznikla tradice, která má letos už 12. pokračování. Různé ročníky přinášely nové zkušenosti a nápady organizátorů, přinášely více či méně příznivců a sponzorů a hlavně přijíždělo velké množství mladých lidí, kteří měli chuť zpívat a jejich sbormistrům nevadilo, že Opava je "tak daleko". A tak kromě českých a slovenských sborů zpívali v Opavě zpěváci sboru ze Zabrze a Glubczyc (Polsko), z Rigy (Lotyšsko), ze Slivenu ( Bulharsko). Skoro nikdy nevynechal sbor Gymnázia Orlová, také V.I.S. Chomutov patří ke stálicím. V r. 2005 se k OC připojila mezinárodní akce SILESIA CANTAT a v Opavě se soustředily se sbory z Polska, Česka a Německa. Koncerty probíhaly po celém Moravskoslezském kraji. A od letošního roku...
Co je to vlastně Celostátní přehlídka středoškolských pěveckých sborů?
Jde o provázaný systém postupových přehlídek, které se vždy na jaře pořádají v jednotlivých krajích České republiky a dvou vrcholů: na první vrchol Gymnasia cantant postupují smíšené sbory s povinnou skladbou (I. kategorie) a na druhý vrchol Opava cantat postupují dívčí a mužské sbory s povinnou skladbou (I. kategorie) a sbory s volným programem (II. kategorie). Do této přehlídky se mohou přihlásit sbory středoškolské mládeže, navíc studenti nemusí být ani z jedné školy, takže zúčastnit se mohou všichni, kteří rádi zpívají, scházejí se a mají status studenta střední školy.
Kdo tuto přehlídku pořádá?
Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury ji pořádají NIPOS-ARTAMA, Unie českých pěveckých sborů, příspěvková organizace Mendelovo gymnázium, Občanské sdružení Gymnasia cantant, Gymnázium a Brno, Vídeňská 47. Přehlídka probíhá za finančního přispění statutárního města Brna, Opavy, Jihomoravského kraje a Fondu Leoše Janáčka.
Kdo bude rozhodovat o umístění soutěžních sborů?
Odborná porota ve složení:
Prof. Lumír Pivovarský
Doc. Elena Šarayová
Mgr. Eva Šeinerová
MgA. Marek Valášek, PhD.
PhDr. Bohuslav Vítek
Sbory a jejich vystoupení
Rudolfiiinum
Kategorie: II.
Škola: Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka, České Budějovice
Sbormistryně: Marie Bauerová
Rudolfiiinum (vzniklo přidáním třech písmen ‘i’ a koncovky ‘num’ ke jménu Rudolf ) je čtyřhlasé pěvecké seskupení založené na podzim 2008 v počtu dvanácti zpěváků. Odchodem několika členů na vysokou školu se počet snížil na osm. Rudolf byl plyšový žabák (nepředstavitelně veliká osobnost), kterýžto tragicky zahynul (byl utopen v řece Malši) v létě 2008 a na jeho počest (vlastně nejen na jeho počest) seskupení Rudolfiiinum vzniklo v září téhož roku. Repertoár je především složen z písní, které se chtějí zpívat všem. Žánrový záběr je velmi široký.
Program:
Hruška – lidová, arr. Marie Bauerová
Život je jen náhoda – Jaroslav Ježek, arr. Marie Bauerová
Lemon Tree – Fool’s Garden, arr. Marie Bauerová
Open the eyes of my heart – Michael W. Smith, arr. Marie Bauerová
PS Gymnázium Frýdlant n. Ostravicí
Kategorie: II.
Škola: Gymnázium Frýdlant n. Ostravicí
Sbormistr: Mgr. Jan Lukša
Pěvecký sbor pod vedením Mgr. Jana Lukšy funguje od sezóny 2002/03. Na školní půdě se pravidelně podílí na přípravě kulturních programů k příležitosti předávání maturitního vysvědčení. Občas také připravuje vánoční program pro žáky i vystoupení k význačným výročím školy či událostem města Frýdlant n. Ostravicí. Mezi mimoškolní aktivity sboru můžeme počítat četná vystoupení na pěvecké přehlídce M-VOX v Třinci, nově také účast na pěvecké soutěži Gymnasia cantant v posledních dvou sezónách. Těleso udržuje družbu s pěveckým sborem Gymnázia v Ostrově nad Ohří. Společné koncerty probíhají střídavě na domácí a hostitelské půdě, přibližně jednou za dvě sezóny. Nesmíme také zapomenout na společný koncert s pěveckým sborem gymnázia z Frenštátu p. Radhoštěm, konaném ve školním roce 2007/08. V roce 2004 byl PS součástí mezinárodního projektu “WHO AM I”, kterého se účastnili studenti vybraných středních škol ze Skotska, Norska, Slovenska a Polska. Před účastí na Opava cantat účinkoval PS v letošním roce na benefiční akci v hudebním klubu Stolárna ve Frýdku-Místku. V jednání je výjezd do Německa (Friedlant) za účelem společného koncertu Frýdlantu českého a německého. Hudební dramaturgie PS je kombinací lidové hudby domácí i zahraniční s experimentálním provedení skladeb z oblasti populární hudby.
Program:
La Cucaracha – španělská lidová
Kad si bila mala Mare – dalmatská lidová
Veru si ty, šohajíčku – moravská lidová
Will You Be There – Michael Jackson
Vokálně instrumentální soubor – V. I. S.
Kategorie: II.
Škola: Státní Gymnázium Chomutov
Sbormistryně: Mgr. Marie Hánová
Vokálně instrumentální soubor sdružuje na 30 studentů Státního gymnázia Chomutov. Sbor v loňském roce oslavil své patnácté narozeniny a jako dárek si nadělil své profilové CD s názvem "VISí to na nás". Sbor se podílí na kulturním životě nejen ve svém regionu, ale vystupoval již na mnoha místech naší republiky. Do svého repertoáru se snaží zahrnout skladby všech hudebních období, ale – jak už tomu bývá - největší obliby se u studentů dostává hudbě nonartificiální. V současné době vede sbor absolventka oboru Sbormistrovství univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Marie Hánová. Mezi poslední úspěchy sboru patří zlaté pásmo na festivalu Jirkovský Písňovar 2007, stříbrné pásmo na Gymnasia cantant 2007, 2008, zlaté pásmo Zahrada písní 2009.
Program:
O occhi manza mia – Orlando di Lasso
Pater noster – Albert de Klerk
Kosí fox – Karel Melíšek, Jarka Mottl, arr. Luboš Hána
Hallelujah – L. Cohen, arr. Luboš Hána
Na tom bošileckým mostku – česká lidová, arr. Luboš Hána
Vaganti
Kategorie: II.
Škola: Gymnázium Český Krumlov
Sbormistryně: Mgr. Šárka Kodýmová
Studentský pěvecký sbor českokrumlovského gymnázia vznikl před rokem. Svůj první ,"Jarní koncert“ uspořádal v březnu 2008. Již v říjnu 2008 se zúčastnil festivalu středoškolských pěveckých sborů v Praze Musica Iuvenalis. Vedle samostatného koncertu si Vaganti zazpívali spolu s ostatními sboristy vybrané melodie z muzikálu Vlasy, Rockové oratorium či Orffovu Carminu Buranu. Největším letošním úspěchem se stalo vítězství v postupové přehlídce Celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů a postup do celostátního kola Opava cantat, které se bude konat v listopadu 2009 v Opavě. V dubnu letošního roku zpívali Vaganti v rámci mezinárodního festivalu Studentes Cantant v koncertní síni Otakara Jeremiáše v Českých Budějovicích. Sbor dokonce vystoupil i v televizním pořadu ,"Za školu". Repertoár sboru se teprve tvoří. Vaganti zpívají úpravy lidových písní, spirituály, gospely i skladby autorů vážné hudby. Sbormistryní je profesorka gymnázia Šárka Kodýmová.
Program:
Cum decore – T. Susato, arr. Jos van den Borre
Můj pán – spirituál
Keep your lamps! – spirituál, arr. Andre Thomas
Can‘t help falling in love – G. Weisz, H. Peretti, L. Creatore, arr. Ejvind
Na tej lúce na zelenej – moravská lidová, arr. J. Tichota
Heaven is a wonderful place – gospel, arr. Wolfgang Koperski
Pěvecký sbor Gymnázia Benešov
Kategorie: II.
Škola: Gymnázium Benešov
Sbormistryně: Mgr. Eva Nová
Pěvecký sbor při Gymnáziu Benešov byl založen v roce 1996. V jeho čele se vystřídalo několik sbormistryní, od roku 2004 jej vede současná sbormistryně Mgr. Eva Nová. Pěvecký sbor tvoří studenti gymnázia ve věku od 11 do 19 let. Z původně výhradně dívčího složení sboru se stal díky náboru několika chlapců sbor smíšený. Počet členů není stálý, vždy se pohyboval kolem 30, v posledních 2 letech však výrazně vzrostl – v současné době sbor tvoří 60 členů. Zkoušky probíhají 2x týdně – celkem 3 hodiny, pravidelná jsou několikadenní pěvecká soustředění a letošní novinkou je zavedení hlasové výchovy. Repertoár sboru je poměrně rozmanitý, zahrnuje skladby různých období a žánrů. Sbor koncertu je hlavně v místním regionu (kromě vlastních koncertů vystupuje např. na festivalu Jaro Josefa Suka) a účastní se různých soutěží a přehlídek – Gymnasia cantant či Svátky písní Olomouc, kde letos získal bronzovou medaili.
Program:
Tebe pojem – S. D. Bortňanskij
Čerešničky – lidová, arr. Fr. Lýsek
Siyahamba – africká lidová
Viva la musica – I. Eröd
Voro Ivaničky – lidová
Dívčí pěvecký sbor Gymnázia Orlová
Kategorie: I.
Škola: Gymnázium Orlová
Sbormistryně: Mgr. Petra Rašíková
Smíšený pěvecký sbor Gymnázia v Orlové byl založen v lednu 2001, členy sboru jsou studenti a studentky víceletého gymnázia nebo jeho absolventi. Na letošní soutěžní přehlídce se představí pouze jeho dívčí část. Sbor vystupuje na akcích školy a města, pořádá samostatné koncerty a spolupracuje s jinými hudebními tělesy. Pravidelně se také zúčastňuje festivalů a soutěží sborového zpěvu v Praze, Brně, Opavě, Ostravě a Olomouci, kde se již tradičně umísťuje na předních místech. Mezi největší úspěchy sboru patří zlatá pásma – Gymnasia cantant 2001, 2009, Opava cantat 2001, 2002, 2003, 2004, Pražské dny sborového zpěvu 2002, 2007, Pražské Vánoce 2008. Sbor byl rovněž několikrát oceněn za hlasovou kulturu. V červnu v roce 2002 měl sbor příležitost zazpívat si v pražském Rudolfinu, v témže roce byl také jako host pozván na 44. ročník Mezinárodního festivalu sborového umění v Jihlavě. Účastní se rovněž mezinárodních festivalů sborového zpěvu – v roce 2005 potěšil svým zpěvem posluchače v mexické Pueble, pořádá pravidelně koncertní turné po Švýcarsku, několikrát také reprezentoval gymnázium na festivalech v Polsku. Uměleckou vedoucí a dirigentkou sboru je Mgr. Petra Rašíková, se sborem spolupracuje Mgr. Jana Lukšová a Mgr. Aleš Bína.
Program:
Deo gratias – Ilja Hurník
Dyž verbuju – slezská lidová, arr. Antonín Tučapský
Jaskuvečka lítá – Petr Eben
Koleda z Plesné – Otmar Mácha
Holka modrooká – Jaroslav Herden
GYBON
Kategorie: II.
Škola: Gymnázium Boženy Němcové, Hradec Králové
Sbormistr: Mgr. Jaromír Schejbal
GYBON, smíšený studentský sbor Gymnázia Boženy Němcové a Hudební mládeže Hradec Králové, pracuje již dvanáctou koncertní sezónu. Na svém kontě má přes 200 celovečerních koncertů, desítky přehlídek soutěží a festivalů a 18 zahraničních koncertních turné. K nejvýznamnějším oceněním patří zlaté pásmo na festivalu Pražské dny sborového zpěvu 2001, 1. cena cum laude z belgického Neerpeltu 2002, zlaté pásmo udělené na celostátní přehlídce Gymnasia cantant 2003, 2005, 2006 a 2007, 3x zlaté pásmo a titul absolutního vítěze na festivalu Opava cantat 2004. V roce 2008 získal sbor na Evropském hudebním festivalu mládeže v Belgii pásmo stříbrné a v květnu 2009 v polských Sopotech na festivalu Munduscantat pásmo bronzové. Sbor je spolupořadatelem mezinárodního festivalu Královéhradecké slavnosti sborového zpěvu od roku 2004. Aktivně spolupracuje s Filharmonií Hradec Králové a se studentským komorním orchestrem Primavera. Sbor natočil 3 cédéčka a během své existence jím prošlo přes 200 zpěváků. Od založení je uměleckým vedoucím a sbormistrem Jaromír Schejbal, absolvent Univerzity HK a žák prof. Jiřího Skopala. Na Gymnáziu Boženy Němcové vyučuje hudební výchovu, sborový zpěv a zeměpis. Zároveň s ním spolupracuje jako asistentka Mgr. Zdeňka Schejbalová, učitelka na Biskupském gymnáziu B. Balbína v HK. Klavíristou sboru je Tomáš Borůvka – student Univerzity Hradec Králové.
Program:
Ave Maria – Václav Ptáček
Favete linguis singuli – Jan Campanus Vodňanský
Prší, prší – lidová, arr. Jan Hroněk
Dana, dana – lidová, arr. Sholom Sekunda
Teče voda, teče – lidová, arr. Zbyněk Mrkos
La Bamba
Mladí madrigalisté (mužská část sboru)
Kategorie: I.
Škola: Gymnázium Brno, Vídeňská
Sbormistr: Mgr. Jaroslav Černocký
Za 38 let existence se ve smíšeném sboru Mladí madrigalisté vystřídalo přes 700 studentů v průměrném věku 16 let. Sbor má ve svém repertoáru skladby duchovní i světské z období od renesance přes baroko, klasicismus a romantismus až po díla současných autorů, úpravy lidových písní, černošské spirituály i skladby populární hudby. Sbor patří ke stálicím brněnského kulturního dění, koncertuje v celé České republice, podnikl koncertní zájezdy do mnoha zemí Evropy (Německo, Rakousko, Francie, Itálie, Švédsko, Anglie, Španělsko, Srbsko). Mladí madrigalisté se pravidelně účastní domácích i zahraničních soutěží, na nichž získali přední ocenění (naposledy v tomto roce zlaté pásmo v celostátní soutěži Gymnasia cantant). Sbor pracuje pod vedením dirigentů Heleny Jankovské a Jaroslava Černockého; posledně jmenovaný řídí i mužskou část sboru Mladí madrigalisté.
Program:
Christos voskrese – A. D. Kastalskij
Ave Maria – J. B. Foerster
Go Down, Moses – spirituál, arr. N. Luboff
Od Záhora – moravská lid., arr. O. Halma
Verbuňk – moravská lid., arr. O. Halma
Dívčí pěvecký sbor Gymnázia Děčín
Kategorie: I.
Škola: Gymnázium Děčín
Sbormistryně: Mgr. Markéta Bednářová, Mgr. Lenka Holubcová
Program:
Sanctus a Agnus Dei – dvě části z Missa brevis, J. Laburda
Tenebrae factae sunt – Jiří Holubec
Jaskuvečka lítá – P. Eben
Já ne, to ty – česká lidová, arr. K. Horňák
All My Trials – P. Yarrow, P. Stookey, M. Okun
Vybírání oblečení – arr. J. Brynda
Dívčí pěvecký sbor GJB a SPgŠ Přerov
Kategorie: I.
Škola: Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola Přerov
Sbormistryně: Mgr. Jana Beranová
Pěvecký sbor má na Střední pedagogické škole v Přerově již dlouholetou tradici. O dobré jméno sboru se v minulosti zasloužili především sbormistři Leoš Švagera a Jan Leibner. Po několikaleté odmlce byl sbor znovu založen v roce 2004. V současné době sbor vede Mgr. Jana Beranová spolu s kolegyní Mgr. Dominikou Nogovou. V repertoáru sboru najdeme skladby nejrůznějšího charakteru – od chrámové hudby, děl klasických autorů přes úpravy lidových písní až ke spirituálům a moderním skladbám. Sbor pravidelně vystupuje v rámci školních akcí (např. na výstavě žákovských prací pod názvem Salon), účastní se sborových festivalů a soutěží (např. celostátní Hudební festival středních pedagogických a vyšších odborných škol, odkud si děvčata přivezla stříbrné a zlaté pásmo) a každoročně pořádá vánoční a jarní koncerty v Přerově a okolí. Sbor spolupracuje na různých projektech také s dalšími sbory.
Program:
Kánon v dórské tónině – Pavel Jurkovič
Ave Maria – Václav Ptáček
Jaskuvečka lítá – Petr Eben
Čepení – Zdeněk Lukáš
Adiemus (z cyklu Songs of Sanctuary) – Karl Jenkins
KONTAKTY
Eliška Slovíková, hlavní organizátor eslovikova@seznam.cz, mob. 603 770 640
(Tiskovou zprávu připravila Barbora Novotná z NIPOS-ARTAMA.)