Nejlepší skladby se představí 12. prosince

17. ročník komposiční soutěže Musica nova vyvrcholí koncertem laureátů.

Ve dnech 7.-9. listopadu proběhl v Praze ve Zvukovém studiu FAMU 17. ročník mezinárodní kompoziční soutěže elektroakustické /EA/ hudby.

Mezinárodní porota vyhodnotila 76 skladeb z 21 zemí ve dvou tradičních kategoriích: čistě EA kompozice a kompozice EA s live složkou. Nejvíce skladeb došlo ze zemí s tradicí tohoto druhu hudby – z Itálie, USA, Japonska, dále Francie, Velké Británie, Německa, Jižní Koreje a dalších včetně Austrálie.

Soutěž je záměrně deklarována pro uměleckou hudbu, nezahrnuje tzv. hudbu populární a multimédia z důvodu srovnatelnosti úrovně kompozic a vysoké míry koncentrace now how oboru v parametrech technických i invenčních.

V kategorii A /čistá EA/ do finále postoupilo deset skladeb z padesáti.

Zvítězila Američanka žijící v Belgii ELIZABETH ANDERSON /* 1960/ se skladbou PROTOPOIA. Čestná ocenění získali: Holanďan Roderik de Man /* 1941/, který získal první místo v pražské soutěži už v r. 2004, se skladbou HEAR, HEAR!, dále mladý Čech RICHARD MULLER /*1981/ se skladbou BARDO a Jihokorejka KYONG MEE CHOI vyučující na Chicagské universitě s americkým kolegou TIMOTHY ERNESTEM JOHNSONEM s kompozicí TENSILE STRENGTH.

Dalšími finalisty byli: MARTIN BEDARD (*1970) z Kanady se skladbou EXCAVATIONS, Řek KONSTANTINOS KARATHANASIS (*1975) s kompozicí POLLOCK´S DREAM: LIQUEFIELD SOUNDS, Francouzka CLARA MAΪDA (*1963) s IPSO FACTO, Jihokorejka žijící v USA DOHI MOON (*1979) se skladbou THE GREY SMILES ON AN EMPTY DOOR, Japonec YUTAKA MAKINO s kompozicí AMORPHOUS a Američan FRED SZYMANSKI (*1956) se skladbou ESKERS.

V kategorii B /EA s life složkou/ soutěžilo 26 skladeb. Do finále postoupilo šest skladeb. Zvítězil Japonec žijící od r. 2000 v Kanadě YOTA KOBAYASHI (*1980) se skladbou TENSHO pro flétnu a EA. Čestné ocenění získal Čech MICHAL RATAJ (*1975)s kompozicí také pro flétnu a live electronics SILENCE TALKING.

Dalšími finalisty jsou: TAKUTO FUKUDA z Japonska (*1984) se skladbou pro basklarinet a EA s názvem 2/2, opět KYONG MEE CHOI se skladbou pro altsaxofon a EA THE LINE WE CAN´T CROSS, Švédka MARIE SAMUELSSON s kompozicí pro violoncello a EA ELEVEN HUNDRED AND TWENTY DEGREES a Švýcarka žijící v Němcku LISA STREICH (*1985) se skladbou Näcken pro amplifikované housle a elektroniku.

Soutěž má speciální české kolo. V něm obsadil první místo již zmíněný RICHARD MULLER se skladbou BARDO. Dalšími finalisty českého kola byli: JIŘÍ KADEŘÁBEK (*1978) se skladbou LA RIEMEZINE DI VENEZIA, JIŘÍ OSPALÍK (*1986) s kompozicí L´INEGALITÉ, a MICHAL RATAJ s MACHINE-HAND-MIND-MEMORY.

Zvláštní cenu pro mladého skladatele získal JIŘÍ OSPALÍK jako nejmladší finalista soutěže.

KONCERT LAUREÁTŮ se uskuteční 12. prosince v divadle INSPIRACE /budova HAMU, Malostranské nám. 13, Praha 1/ od 19,00 hod. Vstupné dobrovolné.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!