Musica Florea v roce 2016

Repertoár orchestru Musica Florea se v letošním roce rozroste o sedm nových projektů.
Z období přelomu baroka a klasicismu pochází dílo českého skladatele Jana Zacha, z něhož bylo pro rekonstrukci vybráno Requiem solemne c moll. Ke spolupráci na výzkumu pramenů byl přizván muzikolog Tomáš Slavický, vycházet budeme z nejstarších dochovaných rukopisných opisů, které pocházejí ještě z doby skladatelova života. Premiéra se uskuteční na začátku dubna.
* V květnu zabrousí orchestr do období romantismu – uvede slavné Stabat Mater Antonína Dvořáka, ale tak, jak je jistě neznáte. Opět totiž půjde o nastudování na dobové nástroje a v dobové konvenci, takže poskytne co nejautentičtější zážitek. Posluchači se mohou opět přesvědčit, že jejich oblíbené skladby možná ve skutečnosti znějí jinak, než jak je znají.
* O prázdninách se diváci mohou těšit na inscenace ve Florea Theatru – mobilním divadle postaveném podle principu barokní scénografie, které Musica Florea začala budovat před dvěma lety. Staronovým programem bude Operní oslava umění: obnovená premiéra opery Georga Friedricha Händela Terpsichore a Sladká slova z Parnassu na hudbu J. B. Lullyho a Andrého Campry. Barokní opera je vpravdě “multimediální” divadlo, takže v něm nechybí četné scénografické efekty a taneční čísla.
* Florea Theatrum bude hostit také novodobou premiéru jednoho baletu Ludwiga van Beethovena – Prometheova stvoření (Die Geschöpfe des Prometheus). Inscenace vznikne ve spolupráci s tanečním souborem Hartig, choreografie se ujala naše přední historička a odbornice na barokní taneční formy prof. Helena Kazárová.
* V září se Musica Florea bude věnovat novému repertoáru z období raného baroka. Jde o období, které lze nazvat až hudební revolucí a Musica Florea zkoumá její hlavní aktéry. Posluchačům představí hudbu autorů možná méně proslulých, než jsou notoricky známá jména vrcholného baroka, ale kteří jako průkopníci připravili půdu novým generacím.
* Poslední premiérou bude v říjnu nastudování 2. symfonie Antonína Dvořáka. Musica Florea si dala totiž za cíl nastudovat – a také nahrát – všechny Dvořákovy symfonie. Opět půjde o autentickou interpretaci vycházející ze zvyklostí vskutku romantických a nový zvuk opět mnoho posluchačů překvapí.
O souboru Musica Florea se více dozvíte na stránkách http://musicaflorea.cz/.