Mezinárodní varhanní festival Olomouc tentokrát ve francouzském stylu
Letošní jubilejní čtyřicátý ročník festivalu nabídne převážně francouzskou varhanní produkci. Podrobný program čtěte zde.
Ve čtvrtek 4. září v 19 hodin začal jubilejní čtyřicátý festivalový ročník zahajovacím koncertem, na němž se představil česko-americký varhaník Karel Paukert. V chrámu sv. Mořice zazněly skladby J. S. Bacha, F. Liszta, K. Husy a C. Francka.
V průběhu celého festivalu je možno vyslechnout celkem pět koncertů, na třetím z nich 11. září vystoupí nizozemský varhaník, cembalista a muzikolog Reitze Smits, který se do Olomouce vrací po dvou letech.
K tomu nejlepšímu, co může varhanní hudba nabídnout, patří i francouzští skladatelé a varhaníci minulosti i současnosti. Jako první ze tří se představí Olivier Latry, varhaník pařížského chrámu Notre Dame – v pondělí 8. září. Další v pořadí interpretů bude Jean Guillou – 15. září. Ve svém koncertním repertoáru předvedou převážně francouzské skladby.
Festival ukončí 18. září poslední z tria francouzské varhanické školy, Naji Subhy Hakim. Jeho libanonský původ možná odhalí posluchačům malinko vzdáleného exotična ve hře, ale raději se nechme překvapit.
Na závěr se ještě krátce vraťme k tradici varhanních koncertů v Olomouci. Olomouc je město arcibiskupské s řadou nádherných kostelů, ovšem festival se každoročně koná právě u sv. Mořice. Důvodem jsou právě známé Englerovy varhany, u nichž se vystřídala velká řada světoznámých i domácích interpretů.
Ředitel Moravské filharmonie Olomouc a organizátor festivalu Vladislav Kvapil Proglasu řekl:
Mezinárodní varhanní festival Olomouc slovy Vladislava Kvapila 364.8 KB
(článek připravila praktikantka Hana Kaštanová)