Ktož sú v hudbě?

Vyslovíte-li před muzikantem jméno Jan Hus, mnohému se vybaví hudební motiv starého husitského chorálu “Ktož sú Boží bojovníci”. Dvě skladby s citací tohoto chorálu budeme vysílat.
V den upálení mistra Jana Husa (6. 7. 2016 krátce po poledni) si v rámci Hudební siesty poslechneme symfonický poem Josefa Suka "Praga", opus 26. Jeho vznik se datuje rokem 1904, což je rok, kdy umírá Sukův tchán Antonín Dvořák. Nápěv husitského chorálu se v tiché úvodní části díla pomalu rozvíjí. Postupem skladby mohutní, mizí a zase se objevuje, až skladba vyvrcholí v plném zvuku orchestru s chorálem v žesťových nástrojích a se zvony. Budete-li chtít, poslechněte si nahrávku této Sukovy skladby v nastudování Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK s dirigentem Petrem Altrichterem.
Ve druhé části sváteční Hudební siesty (po Střípku poesie) opět uslyšíme husitský chorál, tentokrát v jeho nostalgické podobě. Zaposloucháme se do interpretačního umění českého houslisty Čeňka Pavlíka, který bude sólistou Koncertu pro housle a smyčcový orchestr německého skladatele žijícího v první polovině dvacátého století – Karla Amadea Hartmanna. Koncert je čtyřvětý. Úvodní velice krátká věta Largo obsahuje pouze citací chorálu "Ktož sú Boží bojovníci". Druhá nese označení Adagio, třetí Allegro di molto a závěrečná část má název Chorál. Sólistu doprovodí Pražský rozhlasový symfonický orchestr s dirigentem Milošem Konvalinkou.