Jitka Hosprová a její "turné po Čechách" 2009
Violistka Jitka Hosprová se v průběhu roku 2009 představí milovníkům klasické komorní hudby v západních a středních Čechách hned třikrát.
Na počátku roku bude možné navštívit koncert, konající se v sokolovském Městském domě kultury, a to 19. ledna, v 19 hodin. Představí se zde duo Morpheus, tj. Jitka Hasprová v doprovodu klavíristy Michala Maška. Michal Mašek studoval klavírní hru v rámci teplické konzervatoře a jeho zájem patří zejména hudbě Bohuslava Martinů. Byl prvním klavíristou, který interpretoval slavné Goldbergovy variace na jednomanuálový nástroj.
4. února se rozezní violové tóny v Praze, v prostorách Dvořákovy síně Rudolfina. Nejen Pražané mohou navštívit tento koncert, aby si vyposlechli klasické skladby v podání Jitky Hosprové a Pražského komorního orchestru. Do programu budou zařazeny díla skladatelů Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Pražský komorní orchestr má mezi českými orchestry zcela výsadní postavení. Tvoří jej vícenásobně obsazený smyčcový čtyřhlas, tj. 4 violy, 12 houslí, 4 violoncella a 2 kontrabasy. Je také doplněn zdvojeným dechovým sextetem, tj. flétnami, hoboji, klarinety, fagoty, lesními rohy a trubkami. Předpokládaný začátek koncertu je v 19:30.
Říjnový koncert Dua Hosprenglico, neboli Jitky Hosprové a harfenistky Kateřiny Englichové bude probíhat 22. 10. v plzeňském sále Esprit. Významná česká harfenistka Kateřina Englichová vystudovala harfu na pražské konzervatoři u Libuše Váchalové, poté získala Fulbrightovo stipendium v USA, které jí umožnilo dále studovat ve Filadelfii u Marilyn Costello. V roce 1998 debutovala jako sólistka v newyorské Carnegie Hall.
Jitka Hosprová představuje mezi českými interprety dynamické pojetí klasické hudby. Hru na violu studovala na plzeňské konzervatoři u Jana Motíka, poté ve studiu pokračovala na Akademii múzických umění v Praze. Na koncertech se představila v řadě zemí, např. v Německu, Rakousku, Itálii, Monacu, Bulharsku, Anglii, Belgii, Švédsku, Bosně a Hercegovině, Holandsku apod.
Do svého bohatého repertoáru zařadila skladby skladatelů Johanna Sebastiana Bacha, Bély Bartóka, Hectora Berlioze, Wolfganga Amadea Mozarta, Bohuslava Martinů nebo Antonína Dvořáka, všimnout si ale musíme také skladeb našich soudobých skladatelů, Silvie Bodorové a Jiřího Matyse.
Jitka Hosprová hraje na italský nástroj Andrea Postacgniniho z roku 1856.
www.hosprova.cz
(připravila praktikantka olomouckého Studia Radim Michaela Staňková)