Gidon Kremer v Českém Krumlově

Vedle renomovaného argentinského tenoristy Josého Cury se na letošním ročníku mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov představí další, neméně slavný interpret klasické hudby, jeden z největších soudobých houslových virtuosů, jenž je již nyní řazen do "zlatého fondu" houslistů po bok J. Heifetze, N. Milsteina, R. Ricciho či I. Perlmanna, GIDON KREMER. Tento výjimečný umělec do Českého Krumlova zavítá dne 31. července, společně s vlastním komorním tělesem Kremerata Baltica.
Na festivalovém koncertu Gidon Kremer přednese "Umění transkripce" – Pocta Glennu Gouldovi (cyklus J. S. Bacha transkribovaný několika současnými skladateli, jako např. Raskatovem, Kanchelmi, Desjatnikovem, Tickmayerem ad.), dále Violoncellový koncert a moll, Op. 129 Roberta Schumanna (verzi pro housle a smyčcový orchestr) a na závěr Smyčcový kvartet č. 14 cis moll, Op. 131 Ludwiga van Beethovena (verzi Kremeraty Balticy pro smyčcový orchestr). Koncert se uskuteční v sále Zámecké jízdárny.
Gidon Kremer
se narodil v Rize (Lotyšsko) a již ve čtyřech letech se začal věnovat hře na housle se svým otcem a dědečkem – vynikajícími houslisty. V sedmi letech začal Kremer chodit do místní hudební školy a později odešel na Moskevskou konzervatoř, kde studoval u Davida Oistracha. Gidon Kremer má na svém kontě celou řadu prestižních ocenění. Tyto úspěchy nastartovaly Kremerovu výjimečnou kariéru, v jejímž průběhu si Kremer vybudoval světové renomé jako jeden z nejpůvodnějších a nejpřesvědčivějších umělců své generace. Kremer vystoupil skutečně na všech předních koncertních pódiích a spolupracoval se všemi nejvýznamnějšími orchestry v Evropě a Americe a jejich dirigenty. Jeho repertoár dosahuje neobyčejné šíře a zahrnuje nejen všechna standardní klasická a romantická díla pro housle, ale i hudbu skladatelů 20. století. Kremer proslul též propagátorstvím hudby žijících ruských a východoevropských autorů a sám premiérově uvedl řadu jejich děl, z nichž mnohé mu byly i věnovány. Gidon Kremer je nesmírně plodným i ve svých nahrávacích aktivitách. V únoru roku 2002 získal Kremer se svým orchestrem Kremerata Baltica, který založil v roce 1997, cenu Grammy a ECHO za nahrávku "After Mozart".
Kremerata Baltica
je orchestrem složeným z 27 mladých hráčů z pobaltského regionu. U zrodu tohoto původem vzdělávacího programu stál v roce 1997 sám Gidon Kremer a za 13 let jeho existence vybudoval prestižní těleso ojedinělé živostí a energičností své interpretace a kreativním zaměřením repertoáru. Těleso vystupoval na předních koncertních a festivalových pódiích po celém světě a na svém kontě má spolupráci s významnými dirigenty a sólisty, z nichž připomeňme např.: sopranistku Jessye Norman, klavíristu Jevgenije Kissina, houslistu Vadima Repina či violoncellistu Boris Pergamenshikova; z dirigentů pak sira Simona Rattla, Esa-Pekku Salonenena, Christopha Eschenbacha, Kenta Nagana, nebo Vladimira Ashkenazyho.
Vstupenky na všechny koncerty festivalu jsou k dostání on-line v rezervačním systému festivalu: http://tiket.auviex.cz a v prodejní kanceláři společnosti pořadatele (po telefonické dohodě): Auviex, s.r.o., Perlitová 1820, 140 00 Praha 4. V prodeji jsou i dárkové poukazy na nákup vstupenek v hodnotách 300 Kč, 500 Kč a 1.000 Kč. Prodej vstupenek je dále zajištěn v předprodejních kancelářích společností TICKETPORTAL – www.ticketportal.cz a EVENTIM – www.eventim.cz.