Florea vydala Dvořáka

Florea vydala Dvořáka

Musica Florea ve spolupráci s vydavatelstvím Arta natočila, vydala a v lednu 2017 do prodeje uvedla nové CD se Symfonií číslo 2, B dur Antonína Dvořáka.

Podařilo se to i díky přispěvatelům v kampani na serveru Hithit. Druhou symfonii A. Dvořáka Musica Florea nahrála jako součást dlouhodobého projektu, jehož ambicí je pořídit celé Dvořákovo symfonické v původním romantickém duchu, tedy s přihlédnutím k dobovému interpretačnímu úzu a na dobové nástroje.

„Symfonie B dur nese všechny typické znaky Dvořákova raného slohu: překypuje invencí, vitalitou a zjevným „zápalem pro věc“. Ačkoli nezkušený skladatel zatím nedokáže hudební nápady využít tak přesvědčivým způsobem jako ve svých symfoniích vrcholných, jedná se o obdivuhodný výkon mladého umělce, který neměl v oboru kompozice žádné oficiální hudební vzdělání a veškeré povědomí o zákonitostech velkých forem získal samostudiem partitur velkých mistrů. Povaha valné části tematického materiálu odkazuje k Dvořákově tehdejší fascinaci německým novoromantismem. Za nejosobitější část díla lze považovat druhou větu, která svojí širokodechou melodikou již předznamenává autora budoucích geniálních adagií, a rovněž větu závěrečnou, jejíž mladistvě rozmáchlé gesto, překypující výrazem životního štěstí, patří k nejpůvodnějším inspiracím této fáze skladatelovy tvorby. Největší devizu skladby jako celku představuje přesvědčivá instrumentace; ta patří obecně k nejsilnějším stránkám Dvořákova kompozičního mistrovství. Typickým znakem díla je – zejména ve srovnání s předchozí Symfonií c moll – její lyrické, téměř pastorální ladění.“

(Muzikolog Ondřej Šupka v bookletu k CD)

CD je k dostání u vydavatele Arta.

Beránci a vlci

IMG_3434Marian Friedl s Jitkou Šuranskou chystají album Beránci a vlci s účastí čtyř kapel různých žánrů.

Regiony

Regiony

Jazz Jaro 2017

temowo_musicV Brně probíhá festival Jazz Jaro 2017.

Hudební události roku 2016 – 1. díl

epydemye_kotlina Kotlina se stala albem roku. Skety nominovány na ceny CARA. Zemřel David Bowie. A další hudební události roku 2016.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music