Filharmonie Hradec Králové opět uvede Křížovou cestu Lukáše Hurníka

Filharmonie Hradec Králové opět uvede Křížovou cestu Lukáše Hurníka

Monumentální pašijové oratorium Křížová cesta od Lukáše Hurníka znovu uvede po necelých sedmi letech od premiéry Filharmonie Hradec Králové – a to hned dvakrát. Plánováno je provedení začátkem března v Hradci Králové a na Květnou neděli v Praze ve svatovítské katedrále. Společně s orchestrem královéhradecké Filharmonie se v současném nastudování představí významné herecké a další umělecké osobnosti. Koncert také pomůže Nadačnímu fondu Svatovítské varhany.

Pašijová hra Křížová cesta vznikla před sedmi lety. Skladatel Lukáš Hurník ji napsal na objednávku Filharmonie Hradec Králové. Ředitel orchestru Václav Derner o díle říká: „Křížová cesta je rozsáhlá oratorní skladba pro smíšený sbor, dětský sbor, dva sólisty (baryton a soprán), dva recitátory, varhany a orchestr. Text oratoria je koláží citátů evangelia, liturgických textů, lidových pašijových her a duchovní poezie“. Světová premiéra se konala v květnu 2011 v Hradci Králové, ve stejném městě se toto dílo dočká dalšího provedení letos 8. března v kostele Božského Srdce Páně pod záštitou Biskupství královéhradeckého.

Vůbec k prvnímu provedení v Praze dojde 25. března 2018, na Květnou neděli, v mimořádně důstojném prostoru katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Nad pražským koncertem převzal záštitu J. Em. Dominik kardinál Duka a kromě Arcibiskupství pražského se na přípravách podílí také Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze a nadační fond Bohemian Heritage Fund. Pražský koncert totiž podpoří stavbu nových varhan pro katedrálu sv. Víta. V Hradci mají s novými varhanami také čerstvé zkušenosti. Václav Derner uvádí: „Po několika letech očekávání se nyní mistrovské varhany chystají k plnému rozeznění také v našem sále hradecké Filharmonie. Víme, jaký krásný a slavnostní je to pocit a tak jsme se uvedením Křížové cesty rozhodli podpořit také varhany pro svatovítskou katedrálu.“ Uvedení koncertu Filharmonií Hradec Králové zapadá do její dlouhodobé vize, kdy se FHK snaží pečovat o sborový chrámový repertoár a každoročně zařazuje takové skladby do svého programu.

Provedení hodinové soudobé hudební kompozice není v tuzemském koncertním dění zas až tak častou událostí. Na druhou stranu ale nejde o výlučný experiment, skladba je naopak posluchačsky vstřícná, ač ne podbízivá. Pašijové téma, tedy konec Ježíšova života, zpracovává jako sled obrazů, čtrnácti zastavení křížové cesty podle katolické tradice. Prolíná se tu mluvené slovo, sólový a sborový zpěv a part orchestru, spíše epický a baladický, často drsný a dramatický až drásavý. Poloze meditace se skladba víc blíží až ke konci, celkově však převažuje pocit naléhavé dějovosti, tedy skutečného oratoria, jehož závěr však není přes melodické pročištění lacině a stoprocentně jednoznačný; v katarzi zůstávají stíny, možná i otazníky nebo pochyby o vlastním postoji k biblické události. Maďarský dirigent István Dénes o skladbě říká: „ Jsem přesvědčen, že se panu Hurníkovi podařilo vytvořit velkolepé dílo, které se nemusí krčit ani za Bachovými pašijemi nebo Webberovým muzikálem Jesus Christ Superstar“.

V nadcházejících uvedeních Křížové cesty se role recitátorů ujali herci Miroslav Táborský a Otakar Brousek, jako sólisté se představí Michaela Gemrotová (soprán) a Roman Hoza (baryton). Současně vystoupí Kühnův smíšený sbor, Chlapecký sbor Bonifantes a orchestr Filharmonie Hradec Králové. Za dirigentským pultem bude stát, stejně jako při premiéře, dirigent István Dénes.

 

 

Témata Jak se vám líbí

Teepee_ve-studiuPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web