Festival komorní hudby Český Krumlov

Od 28. června do 7. července 2019 se v Českém Krumlově uskuteční již 33. ročník Festivalu komorní hudby. I letos chce program představit hudbu s úzkými vazbami k českokrumlovskému regionu a zároveň skloubit unikátní prostředí tohoto města s věhlasnými i méně hranými skladbami v podání špičkových interpretů.

 

Festival bude tradičně zahájen Barokní nocí na zámku Český Krumlov, která umožní současnému návštěvníkovi nahlédnout do světa velkorysých barokních slavností. Jde zároveň o jednu z mála příležitostí, kdy se v unikátně dochovaném zámeckém divadle inscenuje představení s využitím původní jevištní mašinérie. Letos zde ansámbl Capella Regia pod vedením Roberta Huga uvede operu Les Troqueurs, kterou napsal Antoine Dauvergne. Tato jednoaktovka znamenala významný kvalitativní předěl ve vývoji francouzské komické opery a po vídeňském uvedení v roce 1758 si její opis pořídili i Schwarzenbergové.

Nejslavnějším hudebním tělesem ve schwarzenberských službách byla knížecí harmonie, osmičlenná sestava dechových nástrojů, pro niž byly upraveny či zkomponovány skladby, které zahraje Harmonia Mozartiana Pragensis. Návštěvníci budou mít vzácnou možnost vyslechnout si je v letohrádku Bellaria v zámecké zahradě. Své umění schwarzenberskému dvoru prokazatelně předvedl i violoncellový virtuóz Antonín Kraft, jehož skladby při nocturnu představí Dominika Weiss-Hošková, Jiří Hošek a houslista Miroslav Vilímec. Jazzband schwarzenberské gardy na volně přístupném odpoledním koncertu opět připomene repertoár tělesa, které v Českém Krumlově pod tímto názvem působilo mezi světovými válkami.

Výběr z madrigalů Bohuslava Martinů, doplněný o několik polyfonních skladeb renesance i současnosti, zazpívá ansámbl Collegium 419. Festival se stále hrdě hlásí k odkazu svého někdejšího prezidenta, houslisty Josefa Suka. K jeho soukromým žákům patřil i Roman Patočka, který zahraje společně se smyčcovým Amadeus Triem.

Oblibě publika se právem těšívá koncert Jazz nad Vltavou na terase hotelu Růže. Se svou skupinou a vokálním triem The Rhythm Girls zde vystoupí hráč na foukací harmoniku a zpěvák Charlie Slavík.

Jako symbolické poděkování za třicet let života ve svobodné společnosti provede Ensemble Inégal v rámci závěrečného večera Dvořákovu mši D dur a několik dalších jeho duchovních skladeb.

zdroj: tisková zpráva festivalu

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music