Fenomén Martinů
Velká reprezentační výstava v Českém muzeu hudby od 12. května..
Národní muzeum – České muzeum hudby
uskutečňuje ojedinělý výstavní projekt
FENOMÉN MARTINŮ
Národní muzeum unikátním kulturním počinem přispívá k propagaci českých tradic, kultury a historie v rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. V roce 2009 postupně v evropských metropolích uskutečňuje široce koncipovaný výstavní projekt Českého muzea hudby s názvem FENOMÉN MARTINŮ, který nabízí komplexní pohled na výjimečnou osobnost světové hudební kultury. Projekt vyvrcholí pražskou výstavou, která nabídne exklusivní výběr originálních dokladů.
Hudební skladatel Bohuslav Martinů (1890–1959) patří k významným představitelům hudební avantgardy minulého století i k nejvýznamnějším českým umělcům, kteří se stali nejen symbolem světovosti české hudby, ale též českého evropanství a kulturnosti našeho národa. V roce 2009 si světová kulturní veřejnost připomíná 50. výročí jeho úmrtí. Při této příležitosti připravilo Národní muzeum – České muzeum hudby výstavu, která divákovi nabídne reprezentativní výběr exponátů z oblasti hudby, výtvarného umění
i divadla.
Ve čtvrtek 9. dubna 2009 byla na pařížské konzervatoři (Conservatoire de Paris; 14, rue du Madrid) slavnostně zahájena v pořadí již třetí repríza putovní části výstavy Fenomén Martinů, která ve spolupráci
s Českými centry na své cestě postupně navštíví i další evropské metropole. Po Bruselu a Berlínu ji bude moci evropská kulturní veřejnost zhlédnout v Lucemburku (květen 2009) a ve Varšavě (červen 2009); dále jsou na programu Drážďany, Madrid, Bratislava, Řím a další evropská města.
Dynamicky pojatá expozice se opírá o dva pilíře – o skladatelův bohatý život a fenomenální dílo na straně jedné a o dobovou i současnou scénografickou reflexi jeho scénického díla na straně druhé. Výstava představuje bohatý zajímavý archivní a fotografický materiál, výtvarná i hudební díla, scénografickou a kostýmní tvorbu. Výstava je koncipována tak, aby se návštěvník mohl jak seznámit s faktografií, tak i emocionálně prožít setkání s hudbou a specifickým světem hudebního divadla Bohuslava Martinů.
Neobyčejná osobnost a dílo Bohuslava Martinů, který se od roku 1923 stal dobrovolným vyslancem české kultury v zahraniční a jehož životem osudově smýkaly historické zvraty 20. století, má pro naši současnost mnohá poselství. “Umělec se stále ptá po smyslu života, svého vlastního i lidstva, hledá pravdu. Systém neurčitosti otevírá naše každodenní životy. Tlak mechanizace a uniformity je pro člověka impulsem
k tomu, aby protestoval a umělec má jen jednu možnost, jak tento protest vyjádřit, a tím je jeho hudba.”
Scénická díla Bohuslava Martinů zaujímají v jeho tvorbě svébytné místo. Výstava se pomocí působivého architektonicko-grafického ztvárnění i krátkých audiovizuálních dokumentů věnuje skladatelovým baletům i operám a představuje osobité inscenace na české i zahraniční scéně od prvních uvedení až do současnosti. Hudební svět Bohuslava Martinů se tak prolíná s historickou i současnou výtvarnou a scénografickou tvorbou a odkazuje tak na svou aktuálnost a nadčasovost.
Snad právě pro tuto nadčasovost, fenomenální proměnlivost, barevnost a hlubokou emocionalitu tvorby i ahasverský osud Bohuslava Martinů byl výstavě, pořádané k jeho poctě, udělen statut oficiální doprovodné akce českého předsednictví v Radě Evropské unie.
Národní muzeum přizvalo ke spolupráci architekta Daniela Dvořáka a výtvarníka Milana Jaroše. Autorem audiovizuálního programu výstavy je Martin Stecker.
Celý výstavní projekt Národního muzea vyvrcholí ve velké reprezentativní výstavě v Českém muzeu hudby v Karmelitské ulici v Praze, která bude veřejnosti zpřístupněna 12. května 2009 a potrvá do 26. října 2009.
Výstavní projekt FENOMÉN MARTINŮ je zapojen do mezinárodního projektu Martinů Revisited. Výročí Bohuslava Martinů je rovněž zařazeno mezi témata UNESCO pro období 2009–2010.