Camille Saint-Saëns

Camille Saint-Saëns

Před 95 lety zemřel francouzský skladatel Camille Saint-Saëns. Jeho skladby budeme vysílat v rámci polední Hudební siesty v pátek 16. prosince 2016.

Saint-Saëns se narodil 9. října roku 1835 v Paříži. Od raného dětství se učil hrát na klavír. Po ukončení studia na pařížské konzervatoři se nejprve živil jako varhaník, a od roku 1877 se věnoval komponování a koncertní činnosti. Jako skladatel, klavírista a dirigent získal mnoho poct. Přesto byly jeho skladby uváděny více v Německu než ve Francii. Z jeho duchovní tvorby vynikají především zhudebněné žalmy. Dále napsal tři symfonie, pět klavírních, tři houslové a dva violoncellové koncerty. Během svého šestaosmdesátiletého života napsal také několik symfonických básní z nichž „Mládí Herkulovo“ a „Phaetón“ roku 1886 sám dirigoval v Národním divadle v Praze. Přednesl zde i svůj druhý klavírní koncert a několik dalších klavírních skladeb. V Praze vytvořil i známý Karneval zvířat pro dva klavíry a orchestr. Osobně se tu setkal s Bedřichem Smetanou. Byl několikrát v Africe, ve francouzské Indočíně, ve Spojených státech amerických i v Jižní Americe. I smrt 16. prosince roku 1921 jej zastihla během koncertní cesty – v africkém Alžíru.
V den 95. výročí jeho úmrtí budeme vysílat tyto jeho skladby:

v čase 1.00 zazní: Sonáta číslo 1 pro violoncello a klavír c moll, opus 32 (1872), Fantasie op. 124 pro housle a harfu, Introdukce a rondo capriccioso op.28 pro housle a klavír a Velké koncertantní duo pro housle a klavír (1835).

Od 12.05 hodin: Koncert č. 5 F-dur pro klavír a orchestr op. 103 a orchestrální suita z opery Jindřich VIII..

Od 23.00 hodin: Tři varhanní preludia a fugy op. 109, Svatební požehnání opus 9,  Cantabile ze Samsona a Dalily.